Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Oběťmi online predátorů jsou i devítileté děti, policie už letos řešila přes 160 případů mravnostní trestné činnosti

V posledních letech evidují policisté v Plzeňském kraji nárůst mravnostní trestné činnosti, přičemž věk obětí dramaticky klesá. Existují dokonce případy, kdy online predátoři zneužili i teprve devítileté děti. I proto vznikl projekt #toseminestane.

Od začátku letošního roku do konce září řešili policisté v Plzeňském kraji 163 případů mravnostní trestné činnosti, přičemž v 71 případech figurují děti. Drtivá většina těchto případů se týká dětí mladších 14 let. I proto vznikl nový projekt #toseminestane.

Sexting je sdílení erotického obsahu mezi osobami s jejich souhlasem. Pokud se sexting změní v nátlak a vydírání mluvíme již o sextorzi, která již souvisí s trestným činem.

„Chceme reagovat na snižující se věkovou hranici dětí jakožto obětí v souvislosti se sextingem. Ačkoliv sexting není v trestním zákoníku zakotven, tato forma rizikového chování se v některých případech prolíná určitými trestnými činy mravnostní charakteru,“ vysvětluje policejní mluvčí Hana Kroftová. Cílem projektu je, aby se téma probíralo společně mezi dětmi i dospělými.

„V posledních letech zaznamenáváme nárůst mravnostní trestné činnosti, kde nám výrazně klesla  hranice věku obětí. Evidujeme bohužel už i případy, ve kterých jsou obětmi již devítileté děti.  Proto jsem velmi rád, že preventivní kampaní zaměřující se na problematiku sextingu a s ním spojené protiprávní jednání, cílíme na širokou veřejnost, ale zejména na děti, které patří mezi zvlášť zranitelné oběti,“ uvedl Michal Krejbich ze Služby kriminální policie a vyšetřování.

Kampaň sází na jednoduchou formu grafického zpracování, která úderným způsobem poukazuje na problematiku a rizika. Na plakátech je QR kód, po jehož načtení se spustí video známého youtubera Pedra, který na rizikové chování sextingu upozorňuje formou příběhu mladé slečny, která se stane obětí predátora.

„Naším hlavním cílem je přispět k tomu, aby se děti seznamovaly s riziky v online prostředí, ve kterém tráví spoustu času. Nepodceňovaly rizika sextingu, myslely na to, že intimita patří jen jim a nezapomínaly, že citlivý materiál je velmi snadno zneužitelný. Může se šířit i řadu let a je prakticky nemožné jej z internetu zcela odstranit,“ zdůrazňuje Kroftová.

Projekt podpořilo město Plzeň i hejtmanství. „Díky této spolupráci můžeme společně posílit ochranu našich dětí a pomoci jim i jejich rodičům lépe porozumět nástrahám digitálního světa, jako je sexting a s ním spojená rizika. Město Plzeň si uvědomuje význam prevence zejména v této oblasti a je připraveno i nadále podporovat aktivity, které přispívají k ochraně v digitálním prostoru,“ uvedl vedoucího odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně Aleš Průša. „Letošní téma sextingu je rozhodně velice závažné a úzce souvisí i s projektem Kraje pro bezpečný internet (www.kpbi.cz), který ve všech krajích České republiky běží již více než deset let,“ dodal za odbor bezpečnosti a krizového řízení Krajského úřadu Plzeňského kraje Radek Svoboda.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Pexels.com

Štítky sexting, oběti sextingu, mravní trestná činost, kampaň, toseminestane

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Oběťmi online predátorů jsou i devítileté děti, policie už letos řešila přes 160 případů mravnostní trestné činnosti  |  Krimi  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.