Počasí dnes10 °C, zítra10 °C
Čtvrtek 22. února 2024  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Promrzlého muže poblíž stanového ležení bezdomovců našli strážníci díky videohovoru

Ve sněhu poblíž místa, kde se často pohybují bezdomovci, leží silně podchlazený muž. Takové hlášení obdrželi plzeňští městští strážníci, kteří k bližší lokalizaci onoho nebožáka využili novou funkci Portálu Bezpečí. Tato aplikace umožňuje, aby se policie skrze videohovor spojila s volajícím a získala tak podrobnější informace. Díky obrazovému přenosu mohl strážník z operačního střediska nasměrovat hlídku přesně na místo.

Portál Bezpečí funguje už dva měsíce a policii se v praxi už několikrát osvědčil. Naposledy v případě, kdy bylo třeba blíže lokalizovat stanové ležení bezdomovců. „Dle volajícího na linku 156 se tam měl poblíž nalézat muž, o jehož zdraví projevil oznamovatel značnou starost. Aby operační strážník mohl přesně specifikovat místo, spojil se s oznamovatelem prostřednictvím funkce videohovoru v Portálu Bezpečí. Příslušné informace byly pohotově předány hlídce, která muže posléze našla,“ popsala mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová.

Už na první pohled bylo zřejmé, že muž bude potřebovat zdravotní pomoc. Jevil známky silného podchlazení a stěžoval si, že nemůže chodit. „Aby dotyčný více neprochladl, posadili ho strážníci na izolační podložku a zabalili do izotermické fólie. Do příjezdu zdravotníků hlídka monitorovala jeho životní funkce,“ dodala Pužmanová.

Všímavá žena videohovorem od mrtvého divočáka navedla strážníky přesně na místo, kde leželo mrtvé zvíře

Plzeňští strážníci v praxi otestovali novou funkci Portálu bezpečí, který umožňuje navázat spojení i prostřednictvím videohovoru. Takto se zkontaktovali se ženou, která volala z Regensburské ulice s tím, že vidí v kolejišti mrtvé prase....

 

Navázání videohovoru přes Portál Bezpečí není vůbec složité a taktéž není zapotřebí instalovat žádné aplikace. Stačí jen potvrdit odkaz v SMS. Technologie už sama dokáže lokalizovat volajícího a zaznamenat jeho pohyb. 

„Kromě videopřenosu může volající sdílet snímky z fotoaparátu i z galerie, textový chat funguje s automatickým jazykovým překladem v případě, že strážníci komunikují s cizincem. Nově může pracovník operačního oddělení sdílet videopřenos se svými kolegy v terénu, kteří vyrazili k zásahu,“ vysvětlil Libor Červený, ředitel Úseku infrastruktury Správy informačních technologií města Plzně. Portál Bezpečí umožňuje také díky připojení na aplikaci Záchranka předávat datové zprávy mezi strážníky a záchranáři, čímž se zjednoduší koordinace těchto dvou složek. 

Portál Bezpečí vytvořil tým aplikace Záchranka, který nadále pracuje na rozvoji nových funkcí. Kromě Plzně ho využívají také v Karlových Varech, Brně a Zlíně. Původně byl vytvořen pro zdravotnickou záchrannou službu, dnes funguje na všech jejích 14 centrálách a také v Rakousku a Maďarsku. Používá ho horská a vodní záchranná služba.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Městská policie Plzeň

Štítky prochladlý muž, promrzlý muž, Portál Bezpečí, videohovor, městská policie, bezdomovec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Promrzlého muže poblíž stanového ležení bezdomovců našli strážníci díky videohovoru  |  Krimi  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.