Odvolací Krajský soud v Plzni zmírnil trest instruktorce Lucii Skořené za popálení dětí při nepovedeném chemickém pokusu v rokycanském příměstském táboře v roce 2019. Původní trest 18 měsíců s dvouletou zkušební dobou zmírnil na podmínečný desetiměsíční trest se zkušební dobou 15 měsíců. Rozsudek je pravomocný. Táborovou vedoucí Martinu Skočilovou soudci potrestali pravomocně loni v listopadu, kdy jí soud vyměřil dva roky vězení s tříletou zkušební lhůtou a tříletý zákaz pořádání táborů pro děti.
V srpnu 2019 dělaly vedoucí na závěr tábora s 23 dětmi rozdělenými do skupinek chemický pokus zvaný faraonův had, při které se smíchá cukr se sodou, směs se vsype do popela, polije lihem a zapálí. Při hoření se formuje tělo pěnového hada. Při druhém kole pokusu na posledním z pěti stanovišť se stalo neštěstí. Napoprvé se pokus uspokojivě nepovedl, proto se ženy rozhodly ho zopakovat. Při pokusu ale vzplál líh a popálil tři děti. Nejvíce byla zasažena tehdy šestiletá Natálka, kterou oheň popálil na 43 procentech těla a ponese si doživotní fyzické i psychické následky. Vedle ní oheň popálil na dvou a pěti procentech těla osmiletého chlapce a stejně staré děvče.
„Pokus jako takový není nebezpečný, ale opakování bylo velkou chybou. Ani jedna si neuvědomila, že v minulosti jej dělaly několikrát v místnosti, teď poprvé jej prováděly venku, na slunci, v jiných podmínkách. Došlo k hrubému podcenění situace. Skořená informovala Skočilovou, že podle ní je popel v pořádku, dostatečně vyhaslý. To byla chyba, na základě které se rozhodly k opakování pokusu. Pak došlo k tomu, k čemu došlo," sdělil k pochybení Skořené předseda odvolacího senátu Eduard Wipplinger.
Podle odvolacího soudu není prokázané, že Skořená porušila důležité povinnosti. Proto skutek kvalifikoval podle mírnějšího odstavce těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a zmírnil původní trest. Navíc se odsouzená nemusí podílet na splácení škody a nemá zakázáno pořádat příměstské tábory.
Čtvrtek, 10. listopadu 2022, 18:20
Kauzu trojice dětí, které se popálily při nevydařeném chemickém pokusu na příměstském táboře v Rokycanech projednával plzeňský krajský soud. Podmíněný trest dva roky vězení s tříletou zkušební lhůtou a tříletý zákaz pořádání táborů pro děti vyměřil...
Popálená Natálka od tragické události absolvovala autotransplantaci kůže na 26 procentech těla a celkem 14 operací a převazů v celkové anestezii. Učila se znovu chodit, další zákroky ji ještě čekají a dlouhá popáleninová léčba pokračuje. V nemocnici pobývala Natálka od 23. srpna 2019 až do 20. listopadu 2019. Od té doby je v domácím léčení. Zákroky se od té doby dějí už ambulantně. Včetně laserových zákroků, které se ale provádějí v celkové anestezii na soukromé klinice. I teď musí každou zimu absolvovat zákrok na operačním laseru, protože zatímco její tělo roste, zasažená kůže neroste a musí se naříznout nebo laserem rozrušit, aby se zvětšila. Tyto zákroky bude muset absolvovat, dokud její tělo poroste. Až přestane růst, bude následovat několik plastických operací. Dívenku čeká celoživotní rehabilitace a celoživotní péči o jizvy. Pokud laserová terapie nezabere, tak hrozí nářezy, protože s ní ty jizvy nerostou. Má transplantovanou část obličeje a jizvy jí mohou začít deformovat obličej.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.