středa 26. února 2020 Dorota

Soud osvobodil policistu žalovaného ze zneužití pravomoci

Krajský soud v Plzni dnes osvobodil policistu Tomáše Horvátha žalovaného ze zneužití pravomoci úřední osoby. U okresního soudu dostal loni roční podmíněný trest. Odvolací soud nyní rozsudek zrušil a věc postoupil na plzeňské krajské ředitelství policie, řekla dnes mluvčí krajského soudu Lucie Jíchová.

Odvolací soud dnes dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem, policie by ale mohla věc posoudit jako kázeňský přestupek. Za zneužití pravomoci hrozilo policistovi až pětileté vězení. Odsouzení by pro něj mohlo znamenat konec práce u policie.

Devětatřicetiletý Horváth podle loňského rozsudku okresního soudu doporučil mladému začínajícímu policistovi, aby upravil dokumenty o kontrole řidiče. Při kontrole přestupkových spisů na dopravním inspektorátu totiž podle okresního soudu Horváth z jednoho protokolu zjistil, že policejní hlídka nevyzvala řidiče s dvěma pozitivními dechovými zkouškami na alkohol k třetí zkoušce, ačkoli rozdíl mezi první a druhou zkouškou byl přes deset procent. Hlídka ani nevyzvala řidiče k odběru krve.

Horváth proto podle předchozího rozsudku mladému policistovi, který kontrolu prováděl, doporučil, aby do dokumentů napsal, že řidič třetí dechovou zkoušku i odběr krve odmítl. Policista skutečně takto dokumenty upravil a Horváth je podle okresního soudu podepsal, i když si byl vědom toho, že nejsou pravdivé. Mladý policista, který prováděl silniční kontrolu a později dokumenty pozměnil, už dostal podmíněný trest a u policie skončil. Na vše se přišlo, neboť kontrolovaný řidič si vše nahrával.

Horvátha původně okresní soud zprostil obžaloby, krajský soud ale potom věc vrátil k novému projednání. Poté okresní soud vyměřil podmíněný trest, který nyní krajský odvolací soud zrušil.

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Štítky ČR, soud, policie, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.