Celostátní pátrání po celkem 1472 osobách vyhlásili loni policisté v Plzeňském kraji. Ve srovnání s rokem 2021, kdy bylo vyhlášeno 1330 pátrání, to představuje nárůst o zhruba deset procent. Z tohoto počtu vyhlášených celostátních pátrání bylo již 1344 osob vypátráno a pouze 128 osob je nadále vedeno v aktivním pátrání. Nenašel se například muž z Prahy, který beze stop zmizel na Šumavě loni v lednu.
„V roce 2022 došlo ke zvýšení počtu vyhlášených pátrání po pohřešovaných i hledaných osobách a rovněž pátrání po pobytu osob. Nejvíce celostátních pátrání se v roce 2022 stejně jako v roce 2021 vyhlásilo po pobytu osob, dále na základě vydání příkazu k zatčení a útěku svěřenců s ústavní výchovou. Pohřešovaní s příznakem „dítě v ohrožení“, kdy jde o osobu mladší 15 let, bylo v roce 2022 v Plzeňském kraji vyhlášeno jedno,“ informovala policejní mluvčí Dagmar Brožová.
V roce 2022 zaznamenali policisté plzeňského krajského ředitelství vysoké procento úspěšnosti při pátrání po pohřešovaných osobách, a to 98 procent. V roce 2021 to činilo 95,4 procent. Přitom při pátrání po pohřešovaných osobách se jedná o nejnáročnější pátrání především z důvodu nákladnosti prostředků a náročnosti na prvotní opatření. V souvislosti s pátráním po pohřešovaných osobách je třeba také zmínit pátrací akce, kterými se rozumí jednorázové časově a prostorově omezené nasazení většího počtu sil a prostředků směřující k vypátrání osoby.
„Taková pátrací akce se uskutečnila před několika dny na severním Plzeňsku. Jednadvacetiletá žena si měla vzít asi 25 tablet psychofarmak, které zapila vínem, a odejít z domu ve zkratu, že jí nebaví život. Policisté lokalizovali její mobilní telefon. Po mladé ženě začalo pátrat několik hlídek policistů obvodních oddělení, dopravního inspektorátu, zásahové jednotky se čtyřkolkou i psovodi se psy a dále několik jednotek sboru dobrovolných hasičů. Byl vyslán i požadavek na nasazení vrtulníku, ale vzhledem k nevhodným letovým podmínkám to nebylo možné. Žena byla po dvou hodinách vypátrána živá a převezena do lékařského zařízení,“ uvedla Brožová.
V evidenci pohřešovaných osob například zůstává od začátku ledna loňského roku čtyřicetiletý Igor Kassl z Prahy. Muž měřící asi 185 centimetrů zmizel na Šumavě. A nepodařilo se ho dodnes najít ani při opakovaných rozsáhlých pátracích akcích do kterých se vedle policie, zapojila i Horská služba a další dobrovolníci.
„Pohřešovaný muž byl naposledy spatřen v pátek 31. prosince 2021 kolem poledne. O dva dny později bylo na Modravě nalezeno jeho opuštěné vozidlo značky Ford S-Max,“ uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová. Příbuzná pohřešovaného sdílela prosbu o pomoc a fotografii svého zetě na sociálních sítích, kde příspěvek sdílelo přes 2,5 tisíce lidí. Později přiznala obavy z toho, že si muž chce vzít život.
„Pán navštívil Šumavu před třemi měsíci a podle manželky se mu líbila lokalita u jednoho z křížků, nebo božích muk. Žena ovšem vůbec netušila, o kterou lokalitu se jedná,“ řekl k okolnostem pátrání Josef Tischler, zasahující člen Horské služby Šumava.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.