pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

Brutální ubodání důchodce v Plzni potrestal soud 22 lety vězení

Výjimečný trest 22 let vězení se zvýšenou ostrahou vyměřil dnes Krajský soud v Plzni devětadvacetiletému Tomáši Dunkovi z Písku za loňskou brutální vraždu seniora v Plzni. Podle spisu loni nejdříve pořezal nožem chodkyni, pak bezdůvodně napadl jednasedmdesátiletého muže, který byl na dopolední procházce, a zasadil mu nožem 74 ran. Druhý den při zadržení uhodil golfovou holí policistku.

Soud dále Dunkovi nařídil, aby zaplatit pozůstalým milionové odškodné, a uložil mu ústavní léčení.

Dunka byl původně obžalován v mírnější sazbě, podle níž mu hrozilo až 18 let vězení. Soud ale věc posoudil podle nejpřísnější kvalifikace, podle které mu hrozil výjimečný trest, tedy až doživotí. Obžalovaný se ke skutkům přiznal. Tvrdil, že je schizofrenik, s nemocí se deset let léčí a bere částečný invalidní důchod. Znalkyně ale u soudu jednoznačně uvedly, že schizofrenií netrpí. Má však toxickou psychózu v důsledku dlouhodobého užívání drog.

Podle spisu Dunka loni 13. října napadl odlamovacím nožem čtyřiapadesátiletou ženu, která spěchala časně ráno na trolejbus. Řízl ji zezadu do stehna a utekl. Do Plzně přijel z jižních Čech jen krátce předtím. O několik hodin později pak podle soudu ve čtvrti Doubravka zaútočil bezdůvodně na seniora, který tudy procházel. Napadl ho zezadu a bodl ho nožem do krku, pak ho srazil ranou pěstí na zem a zasadil mu dalších nejméně 73 bodných a řezných ran nožem do hlavy, krku, hrudníku a rukou. Tělo pak odtáhl ke garážím do odvodňovacího koryta, zakryl odpadky a také svou mikinou a utekl. Starší muž na následky zranění zemřel. Smrtelná byla šest až sedm centimetrů hluboká bodná rána na krku, která částečně přerušila krční míchu. Podle znalců byla část ran vedena silnou značné intenzity, útok byl surový a zvlášť trýznivý. Právě i kvůli brutalitě útoku soud věc posoudil přísněji.

Další den, když se na Rokycansku Dunka vloupal do zemědělského areálu, ho chtěli zadržet policisté. Muž podle soudu udeřil golfovou holí policistku. Po zadržení pak policii řekl, že v Plzni zabil muže.

V těle měl stopy pervitinu a metamfetaminu. V době spáchání žalovaných skutků měl podle znalkyň rozpoznávací schopnosti zachované, jeho schopnost se ovládat byla ale podstatně snížená. Podle psychiatričky je Dunkův pobyt na svobodě nebezpečný, zejména pokud by dál bral drogy, což je pravděpodobné. Navrhla proto jeho ochranné ústavní léčení. Podle psycholožky je individualistický, disociální, impulsivní, emočně nestabilní, má sklony k zveličování svých zdravotních potíží, manipuluje s informacemi, jeho intelekt je na hranici lehké mentální retardace. Možnost jeho resocializace je výrazně zhoršená až téměř nemožná, tvrdí znalkyně.

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky ČR, soud, vražda, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.