Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Řadu zvířat krutě usmrtila nelegální železná past. Nejprve propadla státu, po znehodnocení skončila v kovošrotu

Nelegální železnou čelisťovou past, která v obrovských mukách ukončila život nejednoho zvířete, nechal zlikvidovat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Plzni. Past, která zabíjela u rybníka za Černošínem na Tachovsku, propadla v trestním řízení státu.

„Pachatel odsouzený k peněžitému trestu a propadnutí nelegálních želez do nich odchytával zvířata, která lovila ryby v pronajatém rybníce. Do doby, než byla past od hráze rybníka odhalena a demontovaná, se do ní chytily kuny, lišky a volavky. Tímto nedovoleným způsobem lovu, který způsobuje zvěři nepřiměřenou bolest a utrpení, porušil muž zákon na ochranu zvířat proti týrání. ÚZSVM past znehodnotil a odevzdal do výkupu železa,“ informoval úřad na svých webových stránkách.

Co přesně se na rybníku za Černošínem stalo?

Nejprve tam sklapla železná čelisťová past, která drastickým způsobem smrtelně zranila volavku popelavou. Následně s velkým úspěchem zafungovala bleskově instalovaná fotopast, která zachytila nic netušícího muže, jenž železa na zvířata nastražil a přišel je zkontrolovat. Jeho totožnost se díky fotografiím podařilo odhalit a případem se začala zabývat policie.

O železech umístěných u rybníka za Černošínem na Tachovsku informovali náhodní svědci Karla Bobála ze Záchranné stanice živočichů v Tachově. „Volali mi lidé, že slyšeli křik a naříkání od rybníka, který je nedaleko od rodinných domů. Našli tam v železech volavku. Okamžitě jsem vyrazil na místo. Volavka chycená do želez měla strašlivým způsobem rozdrcený kloub a nohu. Celkově už byla velmi vysílená a na pokraji života. Chtěl jsem ji odvézt k veterináři, ale neměla šanci přežít, musel jsem ji nechat utratit,“ uvedl už letos v únoru Karel Bobál.

Tachovský zvířecí záchranář se spojil se svými kolegy z Plzně a požádal je o spolupráci. Nedaleko od čelisťové pasti pak společně umístili fotopast a s napětím čekali, zda se podaří vyfotografovat člověka, který tam železa nastražil. A nečekali dlouho.

„Událost se stala na lokalitě, která nás poměrně dlouhodobě zajímá, fotopast rychle zafungovala a požadované informace z ní byly bezpečně uložené v datové bance připravené k předání kolegovi a policii,“ uvedl šéf plzeňské záchranné stanice Karel Makoň. Ten se odhalováním podobných pytláků, kteří používají nelegální železné pasti, zabývá dlouhodobě na území celého Plzeňského kraje.

Záběry z fotopasti zachycující muže, jenž kontroluje železa, putovaly na policii a následně se podařilo zjistit jeho totožnost. „Jde o osobu z rodiny, která má od obce pronajatý rybník na chov ryb. Na policii se ke všemu přiznal. Chtěl prý rybník ochránit před rybožravými predátory, kteří mu tam decimují rybí obsádku. Při výslechu měl přiznat, že do želez chytil také nejméně jednu lišku a kunu, ale těch chycených zvířat bylo určitě mnohem více. Je podezřelý z pytláctví a z týrání zvířat. Podle mých informací ale zatím ještě nepadlo v tomto případě žádné obvinění,“ řekl Karel Bobál.

Pracovník záchranné stanice v Tachově se pozastavil nad tím, proč muž nepoužil k odchytu škodné klasický sklopec. „V tom případě by na něj nikdo nemohl. Ale on použil nepovolená železa, která chycené zvěři způsobují děsivá zranění. Pokud zvířata nezahynou na místě trýznivou smrtí, mnohdy si ukousnou packu, aby se dostala na svobodu. A potom stejně umírají. Navíc byla železa v místech nedaleko od rodinných domů, kde se pohybují například lidé venčící psy,“ dodal Karel Bobál.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Karel Bobál, DESOP

Štítky železa, čelisťová past, nelegální pasti, týrání zvířat, fotopast, Karel Bobál, kovošrot

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.