Počasí dnes29 °C, zítra23 °C
Pátek 21. června 2024  |  Svátek má Alois
Bez reklam

Další důvěřivci přišli o statisíce korun, dobrovolně poslali podvodníkům přístupové kódy ke svým účtům

O statisíce korun přišli v minulých dnech další důvěřivci na Klatovsku, kteří i přes opakovaná upozornění na různé podvody dobrovolně zasílají neznámým pachatelům údaje o platební kartě i přístupové kódy do účtů vedených v internetovém bankovnictví.

„Policisté na oddělení hospodářské kriminality v Klatovech prověřují několik oznámení týkající se různých podvodů, kdy pachatelé jsou ve spojení s poškozenými jen pomocí informačních technologií. Podvodníci se chtějí obohatit a získat vaše finanční prostředky a jejich útoky jsou vždy cílené. Sdělujeme proto občanům informace o možných hrozbách při zneužití osobních elektronických údajů i jakými způsoby takové pachatelé získávají,“ informovala mluvčí policie Dana Ladmanová.

Pro přehled předkládá policie několik aktuálních příkladů. „Od poškozené ženy vylákal podvodem neznámý pachatel přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a tímto získal přístup do účtu a neoprávněně provedl. Pachatel provedl dvě platby v celkové částce 140 300 Kč, šestkrát se pokusil o další platby i čerpání úvěru ve výši 300 tisíc korun, ale včasnou blokací nedošlo k jejich dokončení,“ uvedla mluvčí policie.

Další dosud neznámý pachatel nezjištěným způsobem získal přístup k účtu vedeném v internetovém bankovnictví, kde převedl z jednoho účtu 49 500 Kč na účet poškozené a dále bez vědomí majitelky převedl na jiný účet částku 155 500 Kč. Při nabídce zboží na internetovém portálu s použitými věcmi zákaznice při koupi parního čističe vylákala jiná neznámá osoba údaje k platební kartě i účtu poškozené, které tato zaslala. Pachatel pak z účtu v peněžním ústavu odčerpal částku 17 000 Kč.

Internetový podvodník chtěl muži vyluxovat z účtu 200 tisíc korun, zachránila ho bezpečnostní pojistka

Výjimečně šťastný konec měl pro čtyřiatřicetiletého muže pokus neznámého pachatele o další internetový podvod. O 200 tisíc korun muž nepřišel jen díky tomu, že měl nastavený výrazně nižší denní limit pro převod peněz.

Policisté případy prověřují pro přečin podvod, přečin neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče i přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

„Tímto upozorňujeme občany, jaké způsoby a postupy používají podvodníci, jaká jsou rizika zneužití osobních elektronických údajů, o možnostech jejich neoprávněného získání i o metodách ochrany svých platebních karet i účtech,“ vysvětlila Dana Ladmanová. Krádež identity patří do podvodných jednání včetně využití různých technik tzv. Phishing, což je podvodná technika využívána k získávání číselných údajů, hesla, čísla kreditní karty apod. Pachatel někdy předstírá, že je přítel ze sociálních sítí, online platebních portálů, pracovník banky nebo zákazník.

„Při komunikaci na internetových sítích buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtů nebo platebních karet,“ apeluje na veřejnost policejní mluvčí.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Pixabay.com

Štítky podvod, internetový podvod, okradená žena, údaje o platební kartě, přístupové kódy do účtů, internetové bankovnictví, platební karta, okres Klatovy, Klatovy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Další důvěřivci přišli o statisíce korun, dobrovolně poslali podvodníkům přístupové kódy ke svým účtům  |  Krimi  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.