úterý 19. října 2021 Michaela

Očkování bez předchozí registrace spouští na osmi místech ve vybraných termínech také Plzeňský kraj

Také Plzeňský kraj spouští pro zájemce o očkování možnost nechat se očkovat první dávkou ve vybraných očkovacích centrech bez předchozí registrace. Celkem půjde v Plzeňském kraji o osm očkovacích míst, kde bude možnost aplikace vakcíny v pátek 23. a 30. 7. 2021 v čase 8-13 hodin. Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni pak přidává sobotu 24. 7. 2021 ve stejném časovém rozsahu.

Nárůst nově diagnostikovaných nemocných v Plzeňském kraji pokračuje v řádech desítek případů denně. Plzeňský kraj proto ve svých očkovacích centrech zpřístupní očkování široké veřejnosti bez nutnosti předchozí registrace. „Rozhodli jsme se zpřístupnit očkování všem, kteří z časových či jiných důvodů nechtějí čekat na rezervaci v centru. Zároveň jsme zvolili stávající očkovací centra proto, abychom dodrželi vhodné podmínky k uskladnění vakcín a zachovali komfort pro očkované i zdravotnický personál,“ říká hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

Kraj zatím zvolil dva termíny očkování bez registrace, aby se zásadním způsobem nenarušil stávající systém očkování v centrech. Podle zájmu veřejnosti se bude v očkování bez předchozí registrace pokračovat také v srpnu.

Očkovací centra bez registrace: V pátek 23. 7. a 30. 7. v čase 8-13 hod budou očkovat centra: EUC klinika Plzeň, nemocnice Privamed, Zdravotní ústav Plzeň, VOČM v Plzni, Domažlická nemocnice, Stod (kulturní dům), LDN sv. Anna v Plané, Sušická nemocnice. VOČM v Plzni přidává sobotu 24. 7. v čase 8-13 hod. Klatovy (kulturní dům) očkují bez registrace pouze v pátek 30. 7.

„Očkování bez registrace bude možné pouze pro dospělé od 18 let. Děti 12+ musí být s ohledem na dodržení daných podmínek (přítomnost zákonného zástupce, pediatra a sestry) registrovány do očkovacích center pro ně určených. Cizinci, kteří jsou samoplátci, mohou být v současné době očkováni pouze ve FN Plzeň,“ uvedla mluvčí kraje Jana Mertlová.  

Očkování bez registrace bude možné pouze první dávkou. Termín druhé dávky, který už bude 21 dní, dostane každý zájemce o očkování vygenerovaný systémem. Nebude tedy možnost nechat si ve vyhrazeném čase pro neregistrované aplikovat pouze druhou dávku. Tu musí každý absolvovat tam, kde mu byla aplikována dávka první.

Očkování bez registrace v obcích s nízkou proočkovaností

V řadě menších a odlehlých obcí v kraji nejsou obyvatelé dostatečně proočkováni. Jde především o nejvíce zasažené regiony, kde mnozí obyvatelé onemocnění covid-19 prodělali, končí jim ochranná doba po nemoci a mají zájem o očkování. Plzeňský kraj ve spolupráci s očkovacími centry bude prostřednictvím mobilních týmů nebo vyhrazeného času v očkovacím centru obyvatelům těchto obcí očkování umožňovat.

V okresech Tachovska a Plzně-severu již očkovací centrum EUC kliniky Plzeň oslovilo starosty dotčených obcí a společně plánují doočkování obyvatel. Již v příštím týdnu bude mobilní očkovací tým do těchto okresů vyjíždět. „Společně s mobilním týmem EUC kliniky jsme schopni realizovat v konkrétní domluvený čas a den proočkování v obcích bez nutnosti registrace. Je pro nás důležité, aby lidé věděli, že uděláme maximum pro to, aby očkování bylo přístupné všem, kteří o něj mají zájem,“ vysvětluje hejtmanka Ilona Mauritzová.

Stav očkování v Plzeňském kraji

Ke čtvrtku bylo celkem vyočkováno v Plzeňském kraji 496 902 dávek. Alespoň první dávkou bylo očkováno 286 692 osob, z toho 216 044 z nich má už očkování ukončené druhou dávkou. I nadále převažuje podávání vakcíny Comirnaty (Pfizer).

Podle informací ministerstva zdravotnictví testy v Plzeňském kraji ve čtvrtek odhalily 28 nových nákaz a o den dříve jich bylo 35. Krajská hygienická stanice aktuálně uváděla k 16. červenci 410 nakažených, kteří v Plzeňském kraji reálně žijí. Od začátku pandemie se mělo v kraji uzdravit 98 598 osob. Zemřelo 1576 osob. Nejvíce nemocných evidují hygienici v Plzni (196), následuje severní Plzeňsko (76), jižní Plzeňsko (61), Rokycansko (30),  Klatovsko (22), Domažlicko (14), a Tachovsko (11).

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky očkování, vakcína, distribuce vakcín, vakcína proti koronaviru, očkovací centra, očkování bez registrace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.