Kapacity nemocnic v Plzeňském kraji jsou pro pacienty s koronavirem na hraniční hodnotě. Volných akutních i standardních lůžek ubývá, vytížení lůžek a personálu je horší než při vrcholu podzimní vlny pandemie. Velmi špatná situace je momentálně v Karlovarském kraji, odkud do Plzně přijali dva pacienty z Chebu a ze Sokolova. Nyní je opět musí převést jinam. Kapacita nestačí.
Špatná situace je nyní v Karlovarském kraji, odkud se z přetížené nemocnice v Chebu v neděli a dnes převáželo 14 pacientů s covidem-19 do nemocnic v Mariánských Lázních, Rakovníku či v Praze. Plzeňská fakultní nemocnice (FN) převzala v uplynulých dvou týdnech z Karlovarského kraje do intenzivní péče dva covidové pacienty z Chebu a dva ze Sokolova. Teď mířili nemocní jinam. „U nás je hraniční kapacita na to, abychom mohli brát velké množství lidí z okolních nemocnic,“ řekl krajský koordinátor lůžkové péče Jan Beneš.
Podle něj je v Plzeňském kraji nedostatek lůžek pro pacienty s diagnózou covid. V menším zařízeních jsou volné jednotky lůžek standardní péče, ve FN je sice volná kapacita o něco vyšší, nicméně právě toto zařízení má sloužit jako záloha pro celý kraj.
„Co se týká intenzivní péče, tam jsme na tom velmi hraničně, zůstávají zbytková lůžka intenzivní péče v nemocnici v Klatovech a v Domažlicích. Pak už jsou volná intenzivní lůžka jen ve FN, kde jsme dnes otevřeli další JIP pro covidové pacienty o kapacitě pěti lůžek," uvedl Beneš.
Stejně tak dochází lůžka, která je možné upravit covidové pacienty. Jejich navýšení je možné například v klatovské nemocnice a teoreticky i u Mulače. „Jsou pracoviště, kde nemáme ještě dosažen fyzický strop u standardní péče, prakticky všude máme dosažen fyzický strop v intenzivní péči," podotkl Beneš.
Nemocnice netrápí jen nedostatek lůžek, ale i s personálem. Ten slouží přesčasy, jsou několik měsíců neustále v intenzivním nasazení a na pokraji sil. Někteří jsou v karanténě nebo v izolaci. „Jsme na tom hůř, než jsme byli na podzim. Jsme na podobných číslech pacientů, jsou asi o 50 nižší než v listopadu, ale máme mnohem větší výpadky personálu," doplnil Beneš.
Lůžek ARO/JIP je v kraji k dispozici 36 ze 154 - ta ale slouží pro nekoronavirové pacienty. Pro covidové pacienty bylo navíc vytvořeno dalších 43 lůžek, z nichž je 11 momentálně volných. Vytvořených, tedy takzvaně reprofilizovaných standardních lůžek s kyslíkem pro covidové pacienty je volných 110 ze 391, běžných standardních lůžek s kyslíkem není obsazeno 391 z 1278, ta slouží pro všechny ostatní necovidové nemocné. Počty volných lůžek se stále mění. V kraji jsou také volné dva ze čtyř přístrojů ECMO na mimotělní okysličování krve.
Podle mluvčí FN Gabriely Levorové bylo dnes v nemocnici 147 covid pozitivních pacientů, z toho leželo 139 na covidových pracovištích. „Na covid JIP lůžkách leží 36 pacientů, z toho je 17 napojeno na umělou plicní ventilaci a dva na ECMO," shrnula mluvčí. Z přibližně 4800 zaměstnanců nemocnice bylo v karanténě či izolaci kvůli koronaviru 139 zaměstnanců.
V Plzeňském kraji evidují hygenici k dnešnímu dni 6542 neuzavřených případů nákazy koronavirem. Nejvíce jich má město Plzeň (2226), následuje Domažlicko (870), severní Plzeňsko (795), Tachovsko (776), jižní Plzeňsko (710), Klatovsko (698) a Rokycansko (431). Podle dnešních údajů Krajské hygienické stanice se v Plzeňském kraji uzdravilo od začátku pandemie 35 982 osob.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.