středa 28. září 2022 Václav

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Pamatujete na legendární protiruský transparent z hokejového mistrovství světa v roce 1983?

Svérázným pojetím ukrajinské vlajky přelstili čeští fanoušci pořadatele na hokejovém mistrovství světa. Když jim finští pořadatelé zakázali vyvěsit ukrajinskou vlajku, vyrobili si její textovou verzi a vyjádřili tak podporu okupované Ukrajině při utkání ČR s USA. Drsný vzkaz do světa vyslala skupina československých emigrantů legendárním protiruským transparentem už na mistrovství světa v hokeji v Mnichově. Psal se rok 1983. Byl z toho nezapomenutelný okamžik i obrovský skandál. Tedy hlavně u nás.

Při sobotním utkání s Nory finští pořadatelé českým fanouškům z Ostravy zabavili vyvěšenou ukrajinskou vlajku. Zdůvodnili to tvrzením, že na turnaji mohou viset pouze vlajky účastnických zemí. Už dříve ale Finové avizovali, že se budou snažit zabránit politizování mistrovství, kterého se kvůli válce na Ukrajině nesmí zúčastnit Rusko. Čeští fanoušci ale pořadatele přechytračili. Při utkání Česka s USA vyvěsili originální vyobrazení ukrajinské vlajky. Na bílem podkladu byl v horní polovině anglický nápis "BLUE COLOUR" a ve spodní "YELLOW COLOUR."

Každému bylo jasné o co jde. Tato „textová“ ukrajinská vlajka navíc visela mezi dvojicí českých vlajek opatřenými slavným heslem s připomínkou ruské okupace Československa v roce 1968. Na jedné vlajce byl nápis Běž domů, Ivane" a na druhé "Čeká tě Nataša." Skvělý nápad, skvělé provedení, skvělé gesto od českých fanoušků, kterým za to tleskám.

Nikdy ovšem nezapomenu na husarský kousek československých emigrantů, kteří na turnaji v Mnichově při klíčovém utkání ČSSR – SSSR rozvinuli obří transparent na kterém se skvěl tehdy naprosto nepředstavitelný nápis. „BIJTE RUSY NA VĚČNÉ ČASY A NIKDY JINAK!" Tento transparent v rukou nadšeně fandících diváků několikrát zabraly kamery západoněmecké televize a následně se záběry přenesly do celého světa. Kameramani tehdy rozhodně neměli tušení, jakou pecku způsobili, kolik radosti udělali nám Čechoslovákům, kteří zápas s největším rivalem sledovali u svých televizorů. A kolik starostí to způsobilo soudruhům u moci. Proti přenosu protestovali českoslovenští funkcionáři i pohlaváři a hodně dusno bylo i v televizi.

Vidět takto drsné protiruské heslo v přímém přenosu v Československé televizi v době tuhého komunistického režimu, bylo něco neuvěřitelného! Mluvilo se o tom naprosto všude! Viděl to úplně každý! Pro mě osobně byli neznámí autoři tohoto transparentu hrdinové, kteří se postarali o nezapomenutelný zážitek, jenž jsem si často připomínal v dobách dávno minulých. A mnohokrát mi úderné heslo blesklo hlavou i teď, během aktuální ruské invaze na Ukrajinu. Rusáci (jinak jim tenkrát nikdo neřekl) s týmem ČSSR remizovali 1:1 a vyhráli i celé mistrovství. Ale já měl měl o vítězi jasno...

Autor je šéfredaktorem Plzeňské Drbny a v době památného zápasu mu bylo 14 let

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Antonín Tichov / cs.wikipedia.org

Štítky transparent, čeští emigranti, protiruské heslo, hokejové mistrovství světa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.