pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Pokud se ministrem kultury stane primátor Plzně Martin Baxa, spadne mu do klína jeden místní problém

Nejžhavějším kandidátem na horký post ministra kultury v nové vládě je plzeňský primátor Martin Baxa (ODS). Pokud se ministrem opravdu stane, bude se muset ve své domovské Plzni vypořádat s jedním letitým problémem. A tím je stavba nové budovy Západočeské galerie za přibližně jednu miliardu. Plzeňský kraj se už několik let marně snaží o to, získat na stavbu své galerie od ministerstva kultury dotaci, bez které se stavět nedá. Jedná se zhruba o půl miliardy korun.

V případě jmenování Martina Baxy do čela ministerstva kultury by se tento plzeňský politik ocitl v nezáviděníhodné situaci a doslova v kleštích. Je známo, že ministerstvo kultury zrovna nemá moc peněz na rozhazování. Někteří předchozí ministři v minulosti slíbili, že se finance pro stavbu galerie v Plzni najdou. Zatím se tak ale nestalo. Od domácího politika by se v Plzni logicky dalo očekávat, že podpoří takto významný místní projekt. Zvláště když Plzeň, kde je Baxa primátor, poskytla na stavbu galerie svůj pozemek v centru města. Sám Martin Baxa stál ostatně v roce 2005 na začátku celého projektu krajské galerie. Finančně ale město Plzeň vznik galerie nehodlá podpořit vlastními prostředky.  

Ve vedení Plzeňského kraje, který chce galerii stavět je aktuálně v koalici i Baxova domovská ODS. Koalice má v programu, že hejtmanství začne budovat galerii v případě, že se podaří získat z jiných zdrojů 40 procent nákladů na financování projektu, který má platné stavební povolení. Zhruba 200 až 300 milionů korun by mohlo hejtmanství získat na galerii z prostředků EU. Ceny ve stavebnictví ale letí stále nahoru, což projekt galerie ještě více prodraží. Přesto v Plzni doufají, že ministerstvo kultury dotaci na stavbu poskytne. A to bez ohledu na to, zda bude nebo nebude ministrem kultury Martin Baxa. Budoucí ministr může dát stavbě galerie zelenou. Může ale také celý projekt poslat na další léta k ledu.

Ani v Plzni ovšem nepanuje všeobecná shoda na tom, zda se má nová budova Západočeské galerie v lokalitě U Zvonu postavit podle vítězného návrhu, který vzešel v roce 2009 z architektonické soutěže. Části veřejnosti se totiž moderní budova v historickém centru vůbec nelíbí a poukazují i na její příliš vysokou cenu.

Kraj chce od města Plzně pomoc s financováním stavby nové budovy galerie za necelou miliardu

Vedení Plzeňského kraje teď při jednání s vedením města Plzně požádalo, zda by se město nemohlo podílet i finančně na projektu novostavby Západočeské galerie za necelou miliardu korun. Plzeň zatím poskytla pro budovu galerie svůj pozemek v centru...

Předvolební kampaň skončila, vzrušení do ní vnesla jen kauza galerie a městských lázní

Máme za sebou předvolební kampaň pro krajské a senátní volby. V jakém duchu se nesla kampaň v Plzeňském kraji? Jak obvykle strany vsadily nejvíce na billboardy a další vizuály svých kandidátů, které doslova zaplavily města i venkov, domy, ploty i...

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš + zpc.galerie.cz

Štítky Martin Baxa, primátor Plzně, ministr kultury, Západočeská galerie, stavby galerie, U Zvonu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.