Jak správně provádět resuscitaci, nebo jak si pomoci člověku s tepenným krvácením? Na to všechno odpovídá série 12 videí, která vytvořili vyučující a studenti Fakulty zdravotnických studií ZČU. Video návody jsou zároveň tlumočené do znakové řeči a využít je tak mohou i neslyšící.
Kritické situace mohou potkat každého z nás. Proto také vznikla série videí, která učí, jak si v takových chvílích poradit. Ve zhruba dvouminutových spotech se objevují základní témata první pomoci jako je krvácení, mozková příhoda, dušení, zlomenina, popálenina, autonehoda, tonutí, resuscitace, pomoc u dětí, epilepsie, diabetes a alergie. Hlavními aktéry se stali sami studenti.
„Trénovali jsme tonutí, kde jsme vyjeli na přehradní nádrž Hracholusky, a o kousek dál jsme natáčeli dopravní nehod. Nejtěžší je ale asi vžít se do dané situace, aby vypadalo reálně, že ve skutečnosti opravdu taková je.““ popisuje jeden z natáčecích dnů studentka fakulty Simona Opatrná. Obsah videí simultánně přetlumočila do českého znakového jazyka Kristýna Voříšková ze Spolku neslyšících Plzeň.
Fakulta se tématu první pomoci věnuje dlouhodobě a snaží se šířit osvětu mezi všemi generacemi. Zmiňovaná videa jsou k dispozici široké veřejnosti na YouTube. „Mým cílem byla extenze edukační činnosti fakulty, neboť se domnívám, že tak důležitá problematika, jako je první pomoc, by se měla dostat skutečně ke všem, tedy i osobám se sluchovým postižením. Krátký, stručný, návodný, a přesto vizuálně atraktivní materiál byl mým přáním, které, věřím, se povedlo vyplnit,“ uvedla autorka a iniciátorka projektu, proděkanka Alena Lochmannová.
„Když doktorka Lochmannová přišla s myšlenkou přípravy krátkých edukačních videí, která budou následně přetlumočena do znakového jazyka, velmi jsem její nápad ocenil. Fakulta zdravotnických studií se dlouhodobě věnuje vzdělávání veřejnosti. Naši studenti a akademici běžně dělají kurzy první pomoci v průběhu celého roku, nyní jsme díky tomuto projektu měli možnost rozšířit naši edukativní činnost i na cílovou skupinu, která pro nás dosud nebyla až tak běžná,“ dodal děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.