Referendum o Sušické nemocnici se uskuteční současně s parlamentními volbami

Autoři | Foto Sušická nemocnice

Referendum na téma Sušické nemocnice se v Sušici uskuteční letos 8. a 9. října zároveň s parlamentními volbami. Rozhodl o tom plzeňský krajský soud. O konání referenda místní lidé usilují od loňského podzimu. Namísto tří otázek o budoucnosti sušické městské nemocnice a o stavbě nové sportovní haly, které navrhoval přípravný výbor referenda, budou ale lidé podle usnesení soudu rozhodovat jen o jedné otázce, která se týká právě osudu problémové nemocnice.

„Soud rozhodl, že referendum bude v termínu voleb do Poslanecké sněmovny, ovšem jen o první otázce. I tak máme radost a těšíme se," uvedl Jan Janda z přípravného výboru referenda. 

V referendu se budou lidé vyjadřovat k otázce: „Chcete, aby město Sušice aktivně podporovalo zdravotní péči v rozsahu: lůžková interna, lůžková chirurgie, JIP, následná péče, ambulance, komplement (RTG, SONO, laboratoř),včetně pořízení CT přístroje v Sušické nemocnici?"

Soud naopak zamítl otázku, v níž se měli lidé vyjádřit k tomu, zda se má město zavázat k tomu, že neprodá nemovitosti sloužící nemocnici k poskytování zdravotní péče v uvedeném rozsahu po dobu minimálně dvou let. Podle soudu není dostatečně konkrétní a může být několik výkladů, jakých budov se formulace týká. Jako sugestivní a předjímající zamítl soud i otázku: „Souhlasíte, aby se v této nepříznivé epidemiologické a ekonomické situaci odložila výstavba sportovní haly minimálně o dva roky?“

S prvním návrhem na referendum přišel přípravný výbor loni v listopadu, mělo se konat letos v lednu. Nouzový stav kvůli pandemii koronaviru ale lhůty zastavil a proces se rozběhl až v dubnu, kdy přípravný výbor termín referenda posunul na říjen. Městský úřad pak začal materiály zkoumat a postupně třikrát vyzval přípravný výbor k doplnění, protože návrh nepokládal za bezvadný kvůli odhadu nákladů na provoz nemocnice.

Přípravný výbor se nakonec prostřednictvím právníka obrátil na soud, protože považoval postup městského úřadu za obstrukce. Soud ale návrh označil za předčasný. Po třetím doplnění návrhu městský úřad přijal návrh jako bezchybný. O vyhlášení referenda pak mělo rozhodnout mimořádné zastupitelstvo 21. července, na jednání ale většina zastupitelů nepřišla a orgán tedy nebyl usnášeníschopný. Referendum pak zastupitelé nevyhlásili ani na dalším jednání 4. srpna.

Sušická nemocnice se potýká s dlouhodobými problémy a s nedostatkem personálu. Město na provoz doplácí desítky milionů ročně, loni přes 60 milionů, letos má v rozpočtu 29 milionů Kč. Plzeňský kraj, který od konce loňského roku jedná s vedením města, předložil Sušici dvě varianty řešení. Nemocnici by mohlo buď dál provozovat město a kraj by každoročně přispíval na provoz konkrétních činností, nebo by ji prostřednictvím své Klatovské nemocnice provozoval kraj.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, soud, správa, referendum, nemocnice, Sušice, Krajský soud v Plzni, Poslanecká sněmovna ČR, obecní úřad, pandemie covidu-19, Klatovská nemocnice, a.s.

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.