neděle 18. dubna 2021 Valérie

Bouřlivou diskusi mezi zastupiteli Plzně vyvolal útěk bezdomovců s covidem z karanténního centra

Útěk dvojice bezdomovců nakažených covidem z karanténního centra zřízeném městem pro osoby bez domova vyvolal bouřlivou diskusi na jednání plzeňského zastupitelstva. Pirátští zastupitelé chtěli vědět, jak je možné, že dva nemocní muži vylomili mříž v okně a ze zařízení utekli. Bezprostředně po jejich útěku město speciální karanténní centrum ve Školní ulici na Doubravce uzavřelo a nemocné bezdomovce přesunulo do karantény v Domově sv. Františka.

„O zřízení karanténního centra se debatovalo na minulém jednání zastupitelstva, byli jsme ujištěni, že to všechno bude v pořádku. Já osobně jsem vznik toho zařízení podporoval. Celá ta záležitost, že došlo k odchodu těch klientů, mi připadá jako jedno velké fiasko. Zajímalo by mě, jestli z toho budou vyvozeny nějaké důsledky, jestli se z toho poučíme a kolik to celé stálo. Samozřejmě nikdo na tu situaci nebyl připraven, může se to stát. Myslím si, že tam byly nedostatky v plánování. Rád bych věděl, jak se k tomu staví město, žádné vyvození důsledků jsem nikde neviděl,“ nadhodil téma šéf zastupitelského klubu Pirátů Pavel Bosák.   

Odpovědi se ujal nejprve radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD). „Zařízení bylo koncipováno podle toho, jaké jsme měli předtím informace a jak byly vzneseny potřeby na to, jak by to zařízení mělo fungovat. Určitě jsme se poučili, nicméně bych v tento okamžik konstatovat, že zařízení je teď uzavřené, nicméně ne definitivně. Vynaložené náklady byly kolem 400 tisíc korun,“ řekl radní Zrzavecký.

Karanténní centrum na Doubravce je podle slov Zrzaveckého stále ještě připraveno pro případ, že by nestačila ubytovací kapacita pro bezdomovce v karanténě v charitním Domově sv. Františka nebo v městské ubytovně v Plachého 52, kterou město pro tyto účely také vyčlenilo. „Mrzí mě to, co se stalo. Nelze to vrátit zpět, omlouvám se občanům města, jaká ta událost měla vývoj,“ konstatoval Martin Zrzavecký.

Zastupitel Pavel Janoušovec (KDU-ČSL) zdůraznil, že se celá situace kolem dvojice uprchlých bezdomovců zbytečně vyhrocuje. „Žádné zařízení pro osoby bez domova není střeženo nějakou ozbrojenou složkou, kde by na ty lidi volal někdo „stůj nebo střelím.“ Člověk bez domova je trestněprávně odpovědný jako každý z nás. Když se to zařízení budovalo, tak někteří říkali dokonce nedělejte z toho vězení, udělejte tam nějaká opatření. Teď je každý chytrý,“ uvedl Janouškovec.

Zastupitel dále poukázal na fakt, že v Domově u sv. Františka funguje izolace už delší dobu. Je tam odtud možné odejít, stejně jako to bude možné z objektu v Plachého. „Nejde to udělat tak, aby tam stál policajt s pistolí, který by to hlídal. Ano odešli dva lidé nakažení, ale mezi námi chodí stovky a možná i tisíce pozitivních lidí z jiných důvodů. Někteří o tom neví, někteří tom ví. Myslím si, že se z toho udělala divoká kampaň,“ dodal Pavel Janouškovec.  

Karanténní centrum neslouží jako vězení nebo vazba 

„Zajímalo by mě, kdo tam montoval ty mříže do oken? Že se jim to podařilo tak snadno vylomit? To tam byly zadělané montážní pěnou, nebo jak,“ vznesl dotaz Petr Vileta (Piráti). Odpověď přišla opět od radního Zrzaveckého. „Nejednalo se o klasické mříže. Jednalo se o tyč, která byla zazděná do boků oken. Byl požadavek ze strany partnerů, kteří se podílejí na provozu zařízení, aby tam nebyly v oknech přímo mříže. V maximální míře jsme se ale snažili ta okna zabezpečit tak, aby se dala otevřít, aby se jimi dalo větrat. Na klienty to ale nemělo působit jako vězení. Ty tyče byly zazděné, nikoliv montážní pěnou.“  

Zastupitel Jiří Lodr (KDU-ČSL) na to reagoval slovy, že ani v nemocnicích nejsou mříže. „Jde o nemocné lidi. Musíme zachovat naprostou humanitu v této oblasti.“ Na realizaci náhradního řešení po útěku dvou bezdomovců pracoval se svým týmem David Šlouf (ODS), radní Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem. Ten zdůraznil pro uklidnění situace, že krajská hygiena lidem bez domova určí adresu, kde mají vykonávat karanténu. Město poskytuje ubytovací prostory, nikoliv vazbu.

„Že tam je městská policie je preventivní opatření, kdyby se tam něco v tom objektu dělo, abychom o tom věděli a mohli jednat. Na základě platných zákonů není nikdo oprávněn zasáhnout, když ten člověk opustí zařízení, kde mu KHS nařídila vykonávat karanténu. Až poté, co odejde, může dojít ke spáchání trestného činu šíření infenkční nemoci. Na základě toho může zasáhnout policie ČR. Strážník městské policie mu nemůže u východu z toho ubytovacího zařízení zabránit v opuštění. Může o tom pouze neprodleně informovat policie ČR, že došlo k podezření ze spáchání trestného činu. To jsou veškeré kompetence, které MP má. Není to vězení, je to ubytovací zařízení, kde se vykonává karanténa nebo izolace,“ vysvětlil David Šlouf.

Dvojici bezdomovců s pozitivním testem na covid se dnes podařilo uprchnout z karanténního centra pro osoby bez domova, které město Plzeň zřídilo v objektu bývalé konzervatoře v městské části Doubravka. Ve středu tam město pod dohledem policie...

Hned dvě nová karanténní centra pro bezdomovce s covidem zřizuje Plzeň

V reakci na páteční útěk dvou bezdomovců nakažených covidem ze střeženého karanténního centra na Doubravce se město Plzeň připravuje na situaci, že počty osob pozitivním testem na koronavirus budou stoupat. Nově se otevře karanténní centrum v...

Do izolace putoval už i druhý bezdomovec nakažený covidem, který uprchl z karanténního centra

Strážníkům městské policie se podařilo dnes brzy ráno zadržet sedmadvacetiletého bezdomovce nakaženého koronavirem. Muž uprchl v pátek společně s dalším nemocným z karanténního zařízení v Plzni na Doubravce, kam město umístilo bezdomovce...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky karanténní centrum, centrum pro bezdomovce, bezdomovci, karanténa, covid, bývalá konzervatoř, uprchlý bezdomovci, zastupitelstvo Plzně

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.