Nové vedení Plzeňského kraje pomůže Sušické nemocnici, která patří městu. Zařízení má finanční i personální problémy. Příští týden začne fungovat pracovní skupina, která do tří měsíců zanalyzuje současný stav. Po tři měsíce bude kraj dávat městu 1,5 milionu korun měsíčně, což pokryje asi polovinu ztráty nemocnice.
„Pracovní skupinu chceme sestavenou mít do pátku, od pondělí začne pracovat," uvedla po jednání vedení kraje s radou města Sušice jako valnou hromadou nemocnice a její dozorčí radou hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Město určí člověka, který s ní bude spolupracovat. Komise zanalyzuje smlouvy s pojišťovnou, provozní náklady a personální a odborné zabezpečení nemocnice. Poté kraj předloží možné varianty řešení.
„Nemocnice buď zůstane městská a kraj bude přispívat na péči, jako dává na své nemocnice, nebo řekneme, za jakých okolností a v jakém rozsahu by byl kraj ochoten nemocnici převzít do společnosti Nemocnice Plzeňského kraje,“ uvedla hejtmanka.
Radní města by podle jejích slov byli rádi, že se situace nemocnice bude řešit celkově, nikoliv jednorázovým příspěvkem. Vedení kraje požádalo sušickou radnici, aby apelovali na lékaře, ať ještě neodcházejí. „Aby nám dali tři měsíce, abychom jim mohli představit novou koncepci fungování této nemocnice," uvedla Mauritzová. Předseda krajského výboru pro zdravotnictví Richard Pikner (TOP 09) řekl, že pokud mají lékaři jasnou představu a víru v kraj, tak by měli stáhnout výpovědi.
Kraj by dal každý měsíc nemocnici 1,5 milionu Kč, podle hejtmanky je to polovina odhadované měsíční ztráty. „Město řeklo, že je schopno po tři měsíce tyto peníze dát také,“ konstatovala. Podle Mauritzové nemůže kraj tlačit na odvolání současného ředitele, kvůli němuž chce podle sušického radního a nového krajského náměstka hejtmana Pavla Haise (Piráti) odejít až devět z 25 lékařů. Hais s kolegou řídili nemocnici do poloviny září, kdy je rada města nečekaně odvolala. Poté odešlo několik lékařů a zavřela se lůžková chirurgie. Se současným ředitelem si lékaři moc nerozumí.
O zachování Sušické nemocnice dlouhodobě bojuje také Občanská Iniciativa Pro Naši nemocnici. Ta se přiklání k zachování kontroly města nad svým majetkem a vícezdrojovému financování. "V krátkodobém horizontu považuje Občanská Iniciativa za klíčové odvolání Jiřího Vlčka z pozice ředitele/jednatele Sušické nemocnice. Jeho působení ve funkci považujeme za hlavní příčinu neutěšené personální situace a hromadného odchodu lékařů, zdravotního a pomocného personálu nemocnice," řekl mluvčí iniciativy Lukáš Potužák.
Mezi další požadavky patří například zachování akutní lůžkové péče, tedy lůžkové chirurgie, JIP nebo ARO a funkční plnohodnotné interny. Dále chtějí představitelé občanské iniciativy návrat obou odvolaných jednatelů a každý rok alespoň 25 milionů Kč z rozpočtu města na provoz a vybavení nemocnice.
„Směr, kterým jsme se vydali, je správný. Jsem optimista a věříme, že nějaké řešení najdeme," uvedl starosta Petr Mottl (ODS). Jako nejlepší a systémové řešení vidí provozování nemocnice krajem. „Během týdne se chceme sejít s lékaři a promluvit s nimi, aby stáhli výpovědi. Za příslibu finanční podpory kraje a toho, že se po třech měsících vyhodnotí stav a budou varianty řešení," řekl Pavel Hais. Personální otázky se neprojednávaly. Nemocnici chtějí podle něj i Mottla zachovat všichni. Současný ředitel podle Haise řekl, že lékaře na příští měsíc plně zajištěné nemá. "Finančně ano. Je tu podpora města a i možnost financování za pomoci banky,“ dodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.