čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Nemocnice mají zájem o plazmu dárců, kteří prodělali onemocnění covid a vyléčili se

Prodělali jste onemocnění covid-19 a úspěšně se už vyléčili? Nemocnice mají právě teď zájem o rekonvalescentní plazmu od dárců. Jejich plazma totiž obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí. Transfuze tak může být u vybraných pacientů vhodnou léčebnou metodou.

Rekonvalescentní plazmu začíná od pacientů vyléčených z onemocnění covid odebírat Klatovská nemocnice i Transfuzní oddělení FN Plzeň. Vyzývají vyléčené pacienty, aby pomohli s léčbou dalších nemocných. S odběry začne pracoviště transfuzních služeb v příštím týdnu.

„Při koronavirové infekci si vytvářejí někteří lidé specifické obranné protilátky proti tomuto virovému onemocnění. Nejvyšší koncentrace protilátek bývá u těch, kteří v souvislosti s onemocněním měli vysoké horečky či jiné významné příznaky nebo byli s tímto onemocněním hospitalizováni,“ popisuje vhodné dárce vedoucí lékařka pracoviště transfuzních služeb Klatovské nemocnice Jana Zítková.

K dárcovství zve lékařka zejména ty, kteří onemocnění covid-19 prodělali v druhé vlně pandemie, tedy zhruba od srpna do současnosti. Odběr mohou absolvovat alespoň se 14denním odstupem od skončení nemoci, respektive od ukončení izolace.

Odběr rekonvalescentní plazmy lze v Klatovské nemocnici provést dvěma tradičními způsoby. V první řadě přístrojovým odběrem samotné plazmy takzvanou plazmaferézou, anebo standardním odběrem krve, z níž se následně plazma oddělí.

„Pro získání rekonvalescentní plazmy je vhodnější první varianta. Získáme z ní tři jednotky plazmy, zatímco z krve jen jednu jednotku, a odběr plazmy lze opakovat už po týdnu, zatímco odběr krve nejdříve po dvou měsících. Taková prodleva už ale snižuje výskyt protilátek,“ doplňuje vedoucí lékařka.

Zájemce o darování rekonvalescentní plazmy bude transfuzní pracoviště odebírat od 2. listopadu v termínu dohodnutém individuálně s dárcem.

Transfuzní oddělení FN Plzeň začala odebírat rekonvalescentní plazmu od dobrovolných dárců od dnešního dne. „Systém odběru je dvoufázový. Nejprve dojde k odběru pouze vzorku krve na zjištění přítomnosti specifických protilátek, až poté bude dárce vyzván k samotnému darování plazmy. Tento odběr proběhne jiný den,“ informovala mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Ohodnoť článek

Štítky rekonvalescentní plazma, dárci, onemocnění covid, dárci plazmy, Klatovská nemocnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.