Počasí dnes24 °C, zítra23 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Počet odběrových míst na koronavirus v Plzeňském kraji klesl na tři

Několik míst na odběry vzorků na testy na koronavirus pro pacienty indikované hygienickou stanicí i pro samoplátce zůstává i nadále v Plzeňském kraji. V porovnání s vrcholem pandemie na jaře se ale jejich počet snížil a zkrátila se i provozní doba. Hygienici dosud nařídili v kraji testovat přes 12 430 vzorků, dalších několik tisíc lidí bez doporučení za testy zaplatilo.

Od začátku tohoto týdne se v Plzeňském kraji zvýšil počet pozitivně testovaných pacientů s onemocněnm covid-19 o tři nové případy. 

Samoplátci se stále mohou na testování objednat v Plzni ve fakultní nemocnici a v soukromé Bioptické laboratoři a v Klatovské nemocnici. Fakultní nemocnice už má jen jedno odběrové místo na Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny v Borském areálu. Odebírá vzorky pro pacienty před operací a hospitalizací, samoplátce i pro lidi, které sem pošlou hygienici.

V nejexponovanějším období byla ve FN tři odběrová místa. Od 22. června byla s ohledem na pokles zájmu zejména pendlerů a samoplátců dvě uzavřena, řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Andrea Mašínová. Nemocnice denně testovala 20 až 30 samoplátců, nyní je jich osm až deset. Celkem nemocnice vyšetřila přes 1300 samoplátců.

Odběrové místo zřídila i soukromá Bioptická laboratoř, která v době vrcholné krize patřila k největším testovacím místům v ČR, denně testovala i přes 500 vzorků, řekla ředitelka Zdeňka Dušková. Samoplátců vyšetřila laboratoř několik set, teď počty klesají. Zájem o testy mají stále méně pendleři, přibývá ale studentů a cestovatelů, kteří přijíždějí ze zahraničí. Testovat se nechají i zaměstnanci některých firem a také například senioři, které si v době krize vzaly domů jejich rodiny a teď je zas vracejí do sociálních zařízení.

Krajem zřizované nemocnice provozují odběrné místo v Klatovské nemocnici, a to ve čtvrtek od 9:00 do 10:00. Využívají ho hlavně samoplátci. V době, kdy byl koronavirus na vzestupu, bylo odběrové místo ještě asi měsíc v Rokycanské nemocnici a od 20. března do 18. května v Domažlické nemocnici, řekl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. Sestry z Domažlic stále jezdí v poslední odběrové sanitce, která objíždí pacienty indikované hygieniky. "V hlavním období pandemie jezdily denně až tři vozy," řekl.

V Rokycanech odebrali za měsíc 710 vzorků, v Klatovech od 1800 lidí indikovaných hygieniky a 800 samoplátců. Domažlická nemocnice v nejpostiženějším okrese kraje v době největšího vytížení odebrala i přes 160 vzorků denně. Celkem se tam odebrali vzorky od 5000 lidí, z toho 1250 bylo samoplátců.

Testy pro samoplátce nabídli v Klatovech a Domažlicích, zájem o testování tam měli i pendleři z Karlovarského kraje. Poté, co ministerstvo určilo nejvyšší možnou cenu za test, krajské nemocnice přestaly samoplátce testovat, protože neměly laboratoře, které by vyšetření udělaly za nařízenou cenu. Poté, co se snížil počet testů nařízených hygieniky, uvolnila se v Klatovech kapacita laboratoře a nemocnice obnovila testy pro samoplátce 2. června. "Po uvolnění hranic s Německem zájem poklesl, ale určitá poptávka přetrvává. Týdně vyšetříme 30 až 40 osob," dodal Kokoška.

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky COVID-19, koronavirus, testování, laboratoře, statistika, počet nakažených, Plzeňský, Plzeňský kraj, nemocnice, pacient, Krajská hygienická stanice, Klatovská nemocnice, a.s., Klatovy, Bioptická laboratoř, Domažlická nemocnice, a.s., Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Počet odběrových míst na koronavirus v Plzeňském kraji klesl na tři  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.