pondělí 17. května 2021 Aneta

O státní zakázky se chce ucházet plzeňská firma vyrábějící unikátní nanomasky

Nové výrobní prostory české firmy Workpress Aviation (WPA) si v Plzni prohlédl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Firma prioritně vyrábí díly pro letecký průmysl, ale v půlce dubna vyvinula unikátní nanomasky, pro boj s koronavirem. Stovky těchto bleskově vyrobených masek už v době nejhorší pandemie sloužily nejen zdravotníkům, ale i dalším lidem v první linii. Firma by teď chtěla masky dodávat všem potřebným v ČR.

„Pro toho, kdo vyžaduje maximální bezpečnost, je to ideální volba," uvedl vedoucí projektu Jan Saibert. Maska je schopna zachytit až 99,995 procenta škodlivých částic velikosti 0,1 mikrometru. Korpus z termoplastického elastomeru je antialergenní a lze ho čistit alkoholovou dezinfekcí. Plzeňská firma teď na nové technologii za desítky milionů vyrábí 4000 masek denně a je schopna do měsíce zvýšit produkci na 30 tisíc.

Podle ředitele WPA Jiřího Heckela se zatím firma o státní zakázky nehlásila. „Chceme masku primárně dodávat do Česka a přebytky do ciziny," uvedl Heckel. Distribuce mimo země EU je ale teď zakázaná. Zákazníci jsou zatím z řad veřejnosti, první kusy šly do Ruska, Itálie a Německa.

Firma získala před týdnem certifikaci pro distribuci v celé EU i ČR a chce se ucházet o státní zakázky. Ministr vnitra uvedl, že se může ve veřejných soutěžích ucházet například o dodávky pro Správu státních hmotných rezerv a ministerstvo vnitra, hasiče a policii.

„Ukončili jsme nouzové zásobování, které probíhalo hlavně dodávkami ze zahraničí, a chtěli jsme vytvořit prostor pro české firmy, aby do budoucna, kdyby se epidemie vrátila a bylo třeba zase zajišťovat ochranné prostředky ve velkém, mohli alespoň část získat v Česku. Naším cílem je dát maximum prostoru českým výrobcům,“ řekl ministr Jan Hamáček. Podle ministra je cena WPA 1000 korun za takovouto nanomasku velmi konkurenceschopná.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Michal Chalupný

Štítky nanoasky, koronavirus, pandemie, technologie, ministr vnitra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.