Obrovskou vlnu solidarity vyvolal příběh nemocné rok a půl staré Madlenky, která trpí závažnou poruchou krvetvorby. Šanci na její záchranu může přinést transplantace kostní dřeně, času na nalezení vhodného dárce a následnou léčbu ale není mnoho. I proto mohou zájemci spojit příjemné s užitečným a vyrazit třeba na výlet do Sušice, kde se ve čtvrtek 17. dubna budou moci zapsat do registru dárců a pomoci nejen této malé holčičce.
„Moje dvacetiměsíční dcera potřebuje nutně podstoupit transplantaci kostní dřeně. Pro úspěšnou transplantaci je nutné najít vhodného dárce, který bude mít 10 z 10 atributů shodných,“ uvedl v nedávném videu Lukáš Přibyl, otec Madlenky.
Po celé republice vzniká řada akcí, které si kladou za cíl jediné: Najít vhodného dárce (nejen pro Madlenku). Jedna taková se uskuteční také ve čtvrtek 17. dubna od 10:00 do 17:00 ve Velké zasedací místnosti v přízemí radnice v Sušici na náměstí Svobody.
„Víme, že v období velikonočních svátků přijíždí do Sušice a na Šumavu mnoho lidí z větších měst. Rádi bychom je oslovili s možností udělat během dovolené něco výjimečného- zapsat se do registru a třeba tím zachránit život,“ říká starosta města Sušice Petr Mottl. Před radnicí také vyhradili parkovací místa pro zájemce o zápis do registru. Podrobnější informace najdete na facebookové stránce akce. Proces je jednoduchý, bezbolestný a zabere zhruba 10 minut. Zájemci vyplní krátký formulář a odeberou si vzorek z úst pomocí štětičky. Nejedná se o odběr krve, takže není třeba se bát.
Do registru se mohou přihlásit zdraví lidé ve věku od 18 do 35 let, kteří váží alespoň 50 kg. Nevadí například těhotenství, kojení, lehké alergie nebo prodělané nemoci jako mononukleóza či borelióza. Naopak, vyloučeni jsou lidé s vážnějšími zdravotními problémy jako je vysoký tlak, cukrovka, astma nebo nádorová onemocnění. Najít vhodného dárce je velmi složité, podle odborníků je ale důležitá i naděje, kterou Český národní registr dárců kostní dřeně představuje pro nemocné pacienty. „Dost možná se vám nikdy nikdo neozve, ale pokud ano, tak je velice pravděpodobné, že někomu zachráníte život,“ dodává Přibyl.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám