sobota 4. července 2020 Prokop

Na Tachovsku roste počet nakažených s koronavirem, starosta by uvítal přítomnost armády

Třináctitisícový Tachov by v době koronavirové pandemie uvítal přítomnost vojáků, kteří už od úterý pomáhají v dalším příhraničním okrese na Domažlicku, kde je největší počet nakažených v Plzeňském kraji. Také na Tachovsku se po Velikonocích počty nakažených výrazně zvýšily.

"Státní policisté tu v podstatě nejsou, protože jsou na hranicích a navíc je tu velký podstav," řekl starosta Tachova Ladislav Macák. On sám uvedl, že musí řešit například stížnosti obyvatel na zahraniční dělníky a problémové lidi bez roušek. Rád by měl k dispozici data o počtech nakažených v jednotlivých místech okresu.

"Pokud bychom tu neměli městskou policii, je to tu naprosto bezprizorní. Nejvíce bychom přivítali, kdyby byly naplněné stavy policistů. Ale ti tu, bohužel, nejsou, tak ať jsou tu alespoň vojáci," konstatoval. Na Tachovsku je dlouhodobě největší podstav policie ze všech okresů kraje. Strážníků má město 16, loni se podařilo čtyři přijmout. "Občas vidíme projet policejní auto, ale jinak musí všechno suplovat naši 'měšťáci'," zdůraznil starosta.

Obyvatelé podle něj chtějí, aby město zasáhlo proti lidem bez roušek. "Rozdáváme je, strážníci to hlídají. Pokud je chytí opakovaně, dají pokutu. Zahraniční dělníci nebo problémoví lidé ji stejně nezaplatí," uvedl Macák. Podobné je to podle něj s bezdomovci. "Lidé z ubytoven stojí před budovami bez roušek, kouří, popíjí alkohol. Jsou tam časté střety a teď to rozhánějte," řekl.

Starosta Tachova by rád měl konkrétní data, kolik je kde v okrese nakažených. Veřejný je jen součet za celý okres. Podobně o to usilují další starostové z Domažlicka a Klatovska, kde také počty poslední dny rostou. Podle krajských hygieniků tyto údaje nelze zveřejnit. Jsou to citlivá lékařská data, s nimiž ani na hygienické stanici nemůže přijít do styku každý. Předávají se pouze policistům ve vyhrazeném režimu.

"Lidé nás bombardují, zejména teď, když přibylo přes Velikonoce 11 nakažených lidí. Chtějí vědět, jak to tady vypadá. Když jim řeknu, že nemáme informace, říkají, že jim je zatajujeme," uvedl Macák. Podle něj by stačilo vědět počty nakažených v městech a obcích.

"Jsme na tom nejhůř, máme největší a nejhorší průmyslové zóny, pendlery, jezdí se tu za nákupy do Německa. A na druhé straně hranice je okres Tirschenreuth, který je na tom hodně špatně," uvedl Macák. Přes hranice mimo oficiální přechody se podle informací místních stále přechází, protože to nelze uhlídat.

Hejtman Josef Bernard (ČSSD) ve středu jednal se starosty měst z Tachovska. S hygieniky a hasiči se dohodli na plošné dekontaminaci vybraných míst. "Hasiči dají obcím chlorovou a lihovou dezinfekci, kterou budou aplikovat dobrovolní hasiči obcí," uvedl Bernard. Podle něj není na Tachovsku tak vážná situace jako na Domažlicku, ale je třeba opatření nastavit raději s předstihem, než se nákaza víc rozšíří.

V Plzeňském kraji dosud testy potvrdily koronavirus u 484 lidí. Nejvíc nákaz, 278, zůstává na Domažlicku, na Klatovsku je 70 nakažených, na Tachovsku 35. V těchto třech příhraničních okresech žije asi třetina obyvatel kraje, pochází z nich ale 80 procent zjištěných nákaz.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo18 čtenářů

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky COVID-19, koronavirus, statistika, počet nakažených, Plzeňský, Tachovsko, armáda, pendleři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.