Počasí dnes4 °C, zítra2 °C
Neděle 8. prosince 2024  |  Svátek má Květoslava
Bez reklam

Aby pacienti s chronickými bolestmi nečekali, rozšiřuje algeziologie ordinační dobu. Onkologické pacienty přijme velmi rychle

Na velkou poptávku pacientů s chronickými bolestmi po péči v algeziologické ambulanci reaguje Stodská nemocnice na jižním Plzeňsku. Ordinace, kde se řeší právě vleklé a silné bolesti různých příčin, rozšířila na podzim ordinační dobu. Nově ošetřuje pacienty vždy v úterý od 8 do 18 hodin. Díky tomu může v řádech týdnů ošetřit i pacienty, kteří by dříve nebo v jiné ordinaci čekali i dva měsíce.

„Spektrum pacientů je přitom stejné. Převažují pacienti s problémy vycházejícími z pohybového aparátu, tedy s bolestmi zad a kloubů, ale i nemocní s bolestí takzvanou neuropatickou nebo vznikající v oblasti vnitřních orgánů. A na základě referencí a rostoucího povědomí o ordinaci mezi praktickými lékaři a jinými ambulantními specialisty přibývají i onkologičtí pacienti,“ informoval mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.

Algeziologická ambulance neboli ambulance chronické bolesti se otevřela ve Stodské nemocnici na podzim 2022. Vede ji anestezioložka Libuše Ircingová, která se už 12 let věnuje také algeziologii a je i členem týmu Centra pro léčbu bolesti (CLB) ve FN Plzeň, se kterým její stodská ordinace spolupracuje. „Ordinaci jsem ve Stodu založila, aby se síť těchto ordinací dál rozšiřovala. V populaci totiž přibývá lidí s vleklými bolestmi a tedy i poptávka po této péči,“ říká Libuše Ircingová s tím, že během dvou let od zprovoznění se poptávka po péči ve Stodě více než ztrojnásobila.

„Začínali jsme s tříhodinovou ordinační dobou. Loni jsme ji rozšířili na pět hodin a nyní tedy bude dvakrát delší. Snažíme se zachovat krátké čekací lhůty. Velmi nás těší výborná spolupráce s ostatními obory v nemocnici. Vstřícný personál nemocniční lékárny pro naše nemocné připravuje mimo jiné i extrakt z léčebného konopí, který je u některých pacientů velmi přínosný. Naše velké množství intervenčních výkonů se daří realizovat díky spolupráci se zaměstnanci chirurgie, radiodiagnostiky i gynekologie,“ informuje lékařka.

Pacienti se musí do ordinace předem objednat, ideálně po konzultaci nebo s doporučením ošetřujícího lékaře (praktik, ortoped, neurolog apod.). „S pacientem se domluvíme na termínu první návštěvy a co všechno by měl přinést s sebou. Po vyšetření pak navrhneme postup léčby. Ta probíhá farmakologicky i intervenčními postupy. Farmakoterapie zahrnuje léky mnoha forem i ze skupin léčiv, které nejsou v běžných ambulancích a na běžné bolesti předepisovány. Intervenční postupy pak zahrnují i takzvané opichy v prostředí zákrokového sálku pod rentgenovou navigací nebo s ultrazvukem v naší ambulanci,“ říká lékařka.

Čekací lhůty na první vyšetření jsou aktuálně dva až tři týdny. „Samozřejmě pokud se nám ozve pacient s akutní bolestí způsobenou onkologickým onemocněním nebo léčbou, tak se pro něj snažíme najít co nejkratší termín,“ připomíná sestra Nikola Konradyová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Se svolením Stodská nemocnice

Štítky Stodská nemocnice, chronická bolest, algeziologie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Aby pacienti s chronickými bolestmi nečekali, rozšiřuje algeziologie ordinační dobu. Onkologické pacienty přijme velmi rychle  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.