Fantom se vrací! A opět bude pořádně ostrý! Na pozoru by se před ním měli mít zejména běžci, protože na ty má nejvíce spadeno. Řeč je o káněti, které v lesním úseku v Plzni na Valše opět útočí v těchto dnech na běžce. Loni se ozvalo přes 30 sportovců, kteří útok dravce na svoji hlavu zažili. Mnozí to odnesli pořádnými šrámy. A to samé se děje i letos.
„Poprvé jsme o výskytu útočícího fantoma informovali loni 15. 5. 2019. V tu dobu jsme ještě nevěděli, o jakého vetřelce útočícího na běžce určitého typu se jedná. O den později se nám ozvalo přes 30 dalších sportovců, kteří potvrdili, že v úseku lesa za psím útulkem je něco napadá ze vzduchu. Středně velký dravec útočí zezadu, tichým letem bez varování pak nejčastěji pařáty se odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec,“ popisuje útoky šéf záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.
Většina lidí o dravci věděla již z roku 2018 a jeho výpady brala s humorem a rezervou. „Zajímavé však je, že ne na každého běžce dravec útočil a že si vybíral vždy pouze lidi určitého typu. Pravda, nedělal rozdíl mezi mužem či ženou, ale něco ta skupinka pronásledovaných musí mít přece jen společného,“ říká zvířecí záchranář.
Záhadu se snažili objasnit experti z řad biologů, sokolníků i ornitologů a všichni došli k závěru, že se jedná o v zajetí odchované káně lesní. „Dravec je fixovaný na lidi a v době toku se pak s nimi snaží navázat partnerský vztah. Zároveň se ale může jednat i o ochranu teritoria a vyhánění vetřelce, přičemž v tomto případě si dravec chybně myslí, že buď on je člověk, nebo člověk káně,“ konstatoval Makoň.
Ať už je za útoky cokoliv, tak v žádném případě se nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk, na kterého je káně fixována. Proto také neútočí na každého, a proto také své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění. Experti počítají s tím, že za dva tři měsíce bude po všem úplně stejně, jako tomu bylo loni a předloni.
„Z naší strany, dokud káně nějakého běžce neznásilní anebo nezabije, je případ objasněn a nemá úplně řešení. Druh byl potvrzen, příčina zjištěna a většina běžců ví, že právě v tento okamžik musí běhat jinou trasu, nebo s pokrývkou hlavy, případně v daném úseku výrazně přidat. Samozřejmě, že za slunného teplého počasí jsou útoky častější, zatímco za počasí horšího se tak často neopakují,“ doplnil Karel Makoň.
Jeden z napadených pospal útok loni útok následovně: „Běžel jsem spíš pomaleji, jako vždy jsem poslouchal hudbu ze sluchátek, když v tom jsem z ničeho nic a nečekaně zezadu ucítil úder do hlavy. Nebyla to rána, jako když vás někdo praští kamenem, ale spíše takové to ostré škrábnutí, něco jako když škrtnete hlavou o větev třeba šípku nebo hlohu. Ukrutně jsem se lekl a přidal jsem. Jenže pták sedl na větev přede mnou, rychle se otočil a přišel další výpad. To jsem už pelášil jako o život a máchal kolem sebe rukama,“ uvedl svědek.
Dravce se loni podařilo identifikovat i na základě toho, že jeden ze svědků útoku zachytil ptáka na nepříliš zřetelné fotografii. Snahy o jeho odchyt loni selhaly, na druhou stranu neexistoval žádný zákonný důvod, proč dravce zastřelit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.