Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Pacientů s rakovinou kůže přibývá, nové případy pomáhají odhalit i preventivní akce a vyšetření zdarma

Případů rakoviny kůže podle odborníku stále přibývá. Důležitá je proto prevence. Pokud se lidem v dospělosti objeví podezřelé znaménko, měli by vyhledat lékaře. Pomoci se snaží i takzvané Stany proti melanomu, kdy specialista vyšetří zájemce zcela zdarma. Poslední akce se uskutečnila v Plzni a na konzultaci s lékařem tam čekala dlouhá fronta zájemců.

„Kožní znaménka se vyšetřují velice snadno, protože k tomu slouží ideálně dvě oči. Pokud to nestačí, tak máme optický dermatoskop. Ten používám, když mi znaménko přijde podezřelé. Je to zařízení, které umožňuje vidět do hloubky znaménka, prosvítí ho a já vidím jeho strukturu. Dané charakteristiky mi řeknou, jestli je to naprosto v pořádku nebo, jestli je to záležitost, která se už musí řešit operací,“ popsal přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

V roce 2040 může být rakovina kůže u mužů nejčastější rakovinou a u žen druhá po nádoru prsu. V současné době je u žen na pátém místě, u mužů na osmém. V roce 2022, ze kterého jsou poslední dostupná data, lékaři nově diagnostikovali melanom u asi 2800 lidí a u dalších 800 kožní nádor ve stadiu před zhoubným melanomem.

Dlouhá fronta zájemců se začala před stanem u katedrály sv. Bartoloměje tvořit už krátce před začátkem samotné akce. Zkontrolovat znaménka si přišli nejen Plzeňané ale i jeden pán, co přijel až ze Slaného. „Mám tady v Plzni přítelkyni a říkala mi o této akci. Mám dvě znaménka, na která bych chtěl, aby se mi pan doktor podíval,“ prozradil. Nakonec odešel s dobrou zprávou, jedná se pouze o kosmetický problém.

Odhadem navštívilo plzeňskou akci zhruba 400 lidí, přičemž 114 z nich podstoupilo vyšetření kožních znamének. Melanom naštěstí nikdo neměl, ale sedm lidí mělo podezřelý útvar a na místě dostali doporučení na další vyšetření do nemocnice.

„Nález nemusí být vždy maligní melanom, bazaliom nebo spinaliom. Může jít o nezhoubné záležitosti jako například seboroická veruka, která vypadá velmi ošklivě. A právě s tím pacienti většinou přichází. Můžeme je ale uklidnit, že je vše v pořádku a že to lze z kosmetických důvodů odstranit,“ ujišťuje Arenberger.

Podle jeho slov je vhodné jít na vyšetření kdykoli se v dospělosti na kůži objeví něco nového a podezřelého. Může jít třeba o znaménko, které se zvětšuje, rozpíjí, krvácí, svědí nebo se dlouho nehojí. Zpozornět by měli i lidé kolem třicítky. „Tuto akci jsme zahájili před 18 lety takzvaným Stanem proti melanomu, děláme to každý rok. Během čtyř dnů v Praze, Brně a Ostravě vyšetříme kolem čtyř tisíc lidí a najdeme mezi 20 až 40 maligními melanomy a další zhoubné nádory. I tady v Plzni jsme loni našli melanomy," uvedl Arenberger.

Některé zdravotní pojišťovny svým pojištěncům vyšetření plně hradí, jiné na ně přispívají zpětně z fondu prevence. Zájemci si mohli na náměstí Republiky také nechat změřit krevní tlak, podstoupit detekci rizik arytmií nebo EKG. Akci v Plzni pořádala VZP pod záštitou centrálního městského obvodu a ve spolupráci s nemocnicí Privamed.

Ohodnoť článek

Foto Zuzana Duzbabova

Štítky melanom, rakovina kůže, preventivní vyšetření, stan proti melanomu, den proti melanomu, onemocnění kůže, Petr Arenberger

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pacientů s rakovinou kůže přibývá, nové případy pomáhají odhalit i preventivní akce a vyšetření zdarma  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.