V běžném režimu bez většího omezení provozu pracují v novém roce nemocnice v Plzeňském kraji. Chodu nemocnic se výrazně nedotkly výpovědi lékařů z přesčasových služeb. Většina lékařů ve Fakultní nemocnici Plzeň i v krajských nemocnicích vzala své výpovědi zpět.
Výpovědi z přesčasů podaly na podzim v kraji desítky lékařů, nemocnice ale přesto nepočítaly s větším omezením péče. Fakultní nemocnice připustila možnost mírného omezení pracovní doby v některých ambulancích, krajské nemocnice nevyloučily možné odsunutí plánovaných operací u několika pacientů, případně omezení provozu ambulancí.
Ve FN Plzeň podalo loni výpověď z přesčasové práce 89 ze zhruba tisícovky zaměstnaných lékařů. "K úterý 2. ledna 61 lékařů svou výpověď stáhlo. Prosincový provoz FN Plzeň proběhl v tradičním prosincovém modelu a leden je naplánován bez jakéhokoli omezení. Plánovaná operativa poběží dle plánu," řekla mluvčí fakultní nemocnice Gabriela Levorová.
Ve čtyřech nemocnicích akutní péče, které zřizuje kraj, podali výpovědi pouze lékaři v Klatovech a Rokycanech. Ve Stodské a Domažlické nemocnici nepodal v listopadu výpověď z přesčasů nad limit nikdo a nemocnice fungovaly v prosinci i nyní bez omezení. V Klatovské nemocnici podalo v listopadu výpověď z přesčasů 35 lékařů a v Rokycanské nemocnici 20 lékařů. "Zároveň v průběhu prosince jak na základě dohody ČLK s ministerstvem zdravotnictví, tak zejména na základě dalších interních jednáních o změnách v organizaci práce stáhli postupně téměř všichni z uvedených 55 lékařů výpovědi zpět a vyjádřili ochotu sloužit i nad limit 150 hodin - byť samozřejmě v menším rozsahu, než tomu bylo v předchozích letech," řekl mluvčí krajem zřizovaných nemocnic Jiří Kokoška.
Nemocnice se na možné omezení péče připravovaly celý listopad. Z jednání bylo podle Kokošky zřejmé, že lékaři nechtějí poškodit pacienty ani nemocnici a chtějí zachovat pokud možno plný chod nemocnice. "Díky tomu se našla v obou nemocnicích řešení a zavedly se takové úpravy organizace práce, kdy v prosinci na většině oddělení k omezení péče vůbec nedošlo, a někde jen v malém rozsahu, což se v konečném důsledku dotklo jen jednotek konkrétních pacientů v neakutní plánované péči. Tyto pacienty jsme včas informovali a navrhli jim náhradní řešení - termín ošetření či léčby," popsal mluvčí.
Racionální přístup lékařů a jejich ochota pracovat i nad limit přesčasů a také změny organizace práce, jako je zejména přechod na směnný režim, umožní podle něj v krajských nemocnicích i letos udržet dosavadní strukturu a objem poskytované péče. "Nanejvýše může dojít k úpravám ve smyslu přesunu ordinační doby některých ambulancí na jiné časy nebo přesuny plánovaných operací nebo vyšetření více do odpoledních hodin a podobně. Tyto možné úpravy jsou předmětem dalších probíhajících jednání a budeme je aplikovat postupně," dodal Kokoška.