úterý 7. dubna 2020 Heřman / Hermína

Lékaři a zdravotníci v Plzeňském kraji netrpělivě vyhlížejí vládní dodávku respirátorů

První respirátory pro lékaře různých specializací by měly dorazit do Plzeňského kraje z ministerstva zdravotnictví v pátek nebo v sobotu. Zatím není jasné, kolik jich přijde, novinářům to řekla krajská radní Milena Stárková (ČSSD). Kvůli nedostatku respirátorů nebo karanténě zdravotníků se podle ní zatím neomezuje péče ani v ordinacích, ani v krajských nemocnicích.

"Respirátory se rozdělí do šesti skupin poskytovatelů procentem, které navrhuje ministr. V první linii je záchranka, ve druhé akutní nemocnice, nemocnice následné péče a pobytové sociální služby. Následují praktičtí lékaři, stomatologové, ambulantní specialisté a šestí jsou lékárníci," uvedla Milena Stárková. U každé kategorie jsou doporučená procenta z celkového počtu respirátorů, které může v ČR nakupovat a rozdělovat jen ministerstvo. Pokud jich ale do kraje přijde málo, tak je otázkou, zda je nenechat v první vlně jen záchrance, nemocnicím a domácí péči, řekla radní kraje pro zdravotnictví.

Respirátory přijdou do Fakultní nemocnice v Plzni, která si jich ponechá 25 procent. Zbytek se bude distribuovat, zatím ze tří míst - záchranné služby v Plzni na Borech, z domažlické a klatovské nemocnice a zvažují se nemocnice ve Stodě a Rokycanech.

Péče se podle Stárkové na území kraje nikde neomezuje. "Plzeňský kraj má zatím dva lidi nakažené koronavirem, kteří navíc byli v karanténě, což určitě nezavdává příčinu k tomu, aby snad někde lékaři přistupovali k omezování péče pro občany," uvedla. Problémem může být uzavření škol a školek, které omezilo počty sester.

Plzeňský kraj už objednal přes svůj centrální nákup ochranné pomůcky, například roušky a jednorázové ochranné oděvy. "Snažíme se jich nakoupit co nejvíc, abychom je mohli rozdistribuovat poskytovatelům," zdůraznila radní. Zatím je kraj nemá.

Stárková dostala ve čtvrtek od prezidenta stomatologické komory pokyn, aby kraj vybavil respirátory zpočátku alespoň zubní ordinace, které drží pohotovost - v Plzni, na Klatovsku a Domažlicku.

Krajský odbor zdravotnictví také dnes vyzval všechny lidi způsobilé k samostatnému výkonu zdravotnického povolání, tedy lékaře, farmaceuty či všeobecné, dětské a praktické sestry, kteří nejsou zaměstnaní ve zdravotnických zařízeních, aby se v této mimořádné době spolupodílely na poskytování zdravotních služeb. "Kontakty budou shromažďovány do databáze, která bude využita v případě nastalé mimořádné situace," uvedla Zoja Kmochová z krajského úřadu.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Pixabay.com

Štítky vláda, koronavirus, omezení, Plzeň, krajský úřad, Plzeňský kraj, roušky, Milena Stárková, respirátory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.