Už více než deset tisíc pacientů navštívilo a podstoupilo vyšetření v jednodenním stacionáři Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Vůbec prvnímu kardiakovi tamní lékaři pomohli v roce 2009. Šlo o vzorový model, který se ujal na řadě dalších pracovištích v Evropě i v zámoří. Počty nemocných stále rostou a jen v loňském roce na plzeňské pracoviště dorazilo 800 pacientů.
„Kardiologická klinika je superspecializované pracoviště se 130 zaměstnanci. Jednodenní kardiostacionář nabízí komfort nejen z hlediska poskytování specializované zdravotní péče, ale i z důvodu času. Pacient přichází ráno, a pokud je průběh bez komplikací, odchází v odpoledních hodinách,“ popisuje přednosta Kardiologické kliniky Richard Rokyta.
Kardiostacionář navštěvují nejen pacienti, kteří podstupují srdeční katetrizaci, ale i nemocní, jež potřebují výměnu kardiostimulátoru nebo defibrilátoru. Těchto pacientů je zhruba desetina.
Katetrizace se běžně provádí na hřbetu pravé ruky. V Plzni poslední tři roky zvládají tuto proceduru i na levačce. „Zhruba 90 procent pacientů jsou praváci. Pacient má tak svoji dominantní ruku po výkonu zcela volnou a bez omezení. Tímto přístupem provádíme nejen plánované výkony, ale i ty akutní u infarktu myokardu. Ve světě se téměř všude katetrizace provádějí zprava, protože je to pro lékaře pohodlnější a zpočátku snazší,“ vysvětluje zástupce přednosty kliniky Ivo Bernat.
Podle ředitele nemocnice Václava Šimánka srdeční katetrizace a následná intervenční léčba zachraňuje pacienty s akutním infarktem myokardu. „Pomáhá i pacientům, kteří jej v minulosti prodělali nebo pomůže tomuto onemocnění předejít. Tyto, pro pacienta šetrné zákroky, posouvají naši medicínu mílovými kroky dopředu,“ dodal Šimánek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.