pátek 2. prosince 2022 Blanka

Do psychiatrické nemocnice přijedou úspěšní absolventi odvykací léčby závislosti na alkoholu a drogách

Úspěšní absolventi odvykací léčby se sejdou v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Všichni tam prošli specializovaným mužským oddělením léčby závislosti na alkoholu a drogách. O své zkušenosti a životní příběhy se podělí přibližně dvacítka pozvaných nejen se současnými pacienty, ale i s terapeuty a zdravotníky.

„Věříme, že zkušenosti abstinujících absolventů mohou naše nynější pacienty kladně motivovat a dodat jim důvěru v sebe a v úspěšnost nemocniční léčby. Pro nás odborníky toto setkání představuje zpětnou vazbu. Rádi bychom zjistili, jak se našim bývalým klientům vede i nakolik se nám podařilo kladně ovlivnit jejich život. Oddělení léčby závislosti pro ženy podobné srazy pořádá a mají úspěch. Chtěli bychom stejnou tradici zavést i u nás na mužském oddělení,“ uvedl psycholog oddělení Martin Dušák.

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech byla vybudována mezi lety 1876 a 1880 jako takzvaný Zemský ústav pro choromyslné. Svojí rozlohou 42 hektarů, 1150 lůžky a 1200 zaměstnanci je druhým největším zařízením tohoto typu v České republice. Kromě 30 oddělení určených k vlastní léčbě se v areálu nachází kostel, sportovní komplex, obchod s potravinami, kulturní dům a knihovna. K dispozici je i pracoviště arteterapie a rehabilitace.

Fakt, že podobná setkání mají velký smysl, potvrzuje také psycholožka ženského oddělení léčby závislostí Veronika Gavlasová. Oddělení je pořádá jednou ročně a o své zkušenosti i problémy se obvykle přijde podělit na tři desítky bývalých klientek nemocnice. „Jde nám především o motivaci i inspiraci současných pacientek. Abstinující ženy jim svými životními příběhy dokazují, že se lze se svojí závislostí naučit žít a fungovat. Ale i pro nás terapeuty mají tato setkání význam, dokazují nám, že naše práce má smysl,“ řekla Veronika Gavlasová.

Léčba závislostí se odehrává na režimovém oddělení. Jádrem je skupinová psychoterapie a pevně stanovený režim, včetně budíčku a rozcvičky, čas vyhrazený na jídlo a na další činnosti, jako je pracovní terapie, arteterapie, relaxace, muzikoterapie či jóga. Pro pracovní terapii jim pak slouží například místní zahrada a skleníky.

„Předpokladem úspěšnosti léčby je především motivace a odhodlání pacientů. I když se třeba nechají hospitalizovat na přání svých nejbližších, snažíme se je během léčby dovést k náhledu na své onemocnění a dospět k tomu, že se chtějí zbavit závislostí především kvůli sobě a jejich budoucí život záleží jen na nich,“ uzavřel Martin Dušák. Obecně se daří zhruba třetině závislých pacientů zcela abstinovat, třetině pouze z části a postupně se k užívání látky vracejí, zbývající třetina není z různých důvodů dlouhodobé abstinence schopna.

Psychiatrickou nemocnicí v Dobřanech projde specializovaným oddělením pro léčbu závislostí ročně přes 100 mužských pacientů různého věku. Oddělení má kapacitu 33 lůžek. Pacienti zde stráví průměrně tři měsíce. Zhruba dvě třetiny z nich mají problémy s alkoholem, jedna třetina pak s jinými návykovými látkami, nejčastěji s pervitinem. Oddělení pro ženy má kapacitu 16 lůžek, ročně se zde léčí 50 až 60 žen, od mladých dívek až po starší ženy. Drtivá většina, až 90 procent, se léčí ze závislosti na alkoholu, zbytek pak ze závislosti na drogách, ponejvíce na pervitinu.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto PND

Štítky léčba závislosti, Psychiatrická nemocnice Dobřany, absolventi odvykací léčby

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.