Dodatečné přijímací řízení do nově akreditovaného studijního programu Filozofie pro umělou inteligenci vyhlásila Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Cílem nového interdisciplinárního programu je filozofické zkoumání proměn lidského myšlení a komunikace v kontextu technologického vývoje založeného na umělé inteligenci a strojovém učení.
Automatické rozpoznávání řeči, počítačové zpracování přirozeného jazyka, automatizace a digitalizace v oblasti průmyslu, to vše jsou technologie aktuálně ovlivňující životy jedinců i celé společnosti. Program bude propojovat filozofický výzkum s praktickými poznatky kybernetiky a informatiky. „Zvláštní pozornost budou studenti věnovat fenoménu umělé inteligence, který prostupuje všemi sférami lidského světa a zároveň je obestřen množstvím nerealistických představ a sporných očekávání,“ říká vedoucí katedry filozofie Ludmila Dostálová.
Studijní program, který připravila katedra filozofie Fakulty filozofické ve spolupráci s katedrou kybernetiky a katedrou informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd. Dvouletý studijní program Filozofie pro umělou inteligenci je zaměřen na současnou filozofii vědy a techniky a filozofii jazyka a mysli. Zasahuje ale také do informatiky a kybernetiky a takzvané kognitivní vědy, která využívá poznatků neurovědy, lingvistiky, psychologie nebo antropologie.
Absolventi budou schopni orientovat se v nových technologických trendech a kriticky reflektovat aktuální fenomény, jakými jsou strojové učení, neuronové sítě, automatické rozpoznávání řeči, počítačové zpracování přirozeného jazyka, kyberprostor, virtuální a rozšířená realita, inteligentní řídicí systémy či Průmysl 4.0. Budou tak připraveni uplatnit se v interdisciplinárních týmech zabývajících se aplikovaným výzkumem a experimentálním vývojem v oblasti umělé inteligence a nových technologií, a to v komerční i akademické oblasti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.