Ovládat počítač pouhou myšlenkou? Vědci z Plzně představují svůj unikátní projekt

Autoři | Foto ZČU

Festival Týden mozku, který se kvůli koronaviru koná on-line a potrvá až do 21. března. Program přináší přednášky o spánkové medicíně nebo chemii a možném využití psychedelik či trénink paměti. Svým dílem přispějí i vědci ze Západočeské univerzity (ZČU), kteří v rámci přednášek představí unikátní projekt BASIL neboli systém ovládání počítače mozkem.

Jak ovládat počítač pouhou myšlenkou? To je otázka, na kterou v rámci série popularizačních přednášek odpoví studenti ZČU v Plzni. Něco mále vám ale už prozradit můžeme. Projekt má za cíl pomoci nesoběstačným lidem vyjádřit jejich základní potřeby a získat alespoň omezenou kontrolu nad domácností.

„Smyslem projektu je pomoci lidem, kterým sice nefunguje tělo, ale jejich mozek pracuje stále dobře. Většinou leží, nemohou mluvit, hýbat se, a mozek je tak jejich jediným komunikačním nástrojem,“ vysvětluje za katedru informatiky a výpočetní techniky řešitel projektu Roman Mouček.

Součástí prototypu systému BASIL, založeného na snímání mozkových vln, je čepice s několika elektrodami, kterou má člověk na hlavě.

„Člověk, odkázaný pouze na činnost mozku, má například hlad nebo žízeň, je mu horko, zima, potřebuje na toaletu. A my se to jinak, než z jeho mozkových vln nedozvíme. Součástí prototypu je proto i scénář s obrázky, které reprezentují tu věc nebo aktivitu, kterou člověk právě chce či potřebuje provést. Potřebuje například rozsvítit světlo, a tak si vybere obrázek lampy a soustředí se na něj, zatímco elektrody snímají aktivitu jeho mozku,“ popisuje Roman Mouček.

Bližší detaily a mnohé další se mohou lidé dozvědět na právě běžícím festivalu Týden mozku. Ten představuje široké veřejnosti nejnovější trendy ve výzkumu mozku a neurovědách. Tuto akci inicioval už v roce 1998 neurovědec Josef Syka. Všechny přednášky budou lidé moci sledovat na facebooku festivalu a YouTube kanálu AV ČR, v plánu jsou i on-line diskuse.

On-line workshop trénování paměti a efektivních metod učení

Součástí Týdne mozku bude i doprovodný program, který nabídne například on-line workshop trénování paměti a efektivních metod učení i procvičování mozku pro předškoláky. Lidé budou moci skrze vituální prohlídku nahlédnout do špičkových laboratoří v brněnském výzkumném centru CEITEC. Další přednášky budou třeba o výzkumu Alzheimerovy choroby, chemii psychedelických látek i možnostech jejich využití v psychiatrické praxi, nebo diagnostice a léčbě mozkových nádorů.

Bližší detaily a mnohé další se mohou lidé dozvědět na právě běžícím festivalu Týden mozku. Ten představuje široké veřejnosti nejnovější trendy ve výzkumu mozku a neurovědách. Tuto akci inicioval už v roce 1998 neurovědec Josef Syka. Akci pořádá Akademie věd ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV a Českou společností pro neurovědy. Festival je součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Týden mozku, výzkum, přednášky, věda, ZČU, paměť, projekt, počítač, přednáška, Západočeská univerzita v Plzni, Plzeň, Josef Syka, Akademie věd České republiky, Ústav experimentální medicíny Akademie věd České republiky, CEITEC, Česká společnost pro neurov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.