středa 28. října 2020 Státní svátek

Peníze na nákup notebooků pro dálkovou výuku už Plzeňský kraj dostal, nadšení to nevyvolalo

Do Plzeňského kraje už dorazily peníze od ministerstva školství na nákup techniky pro dálkovou výuku v základních školách. Jedná se o 20 tisíc korun na každého učitele, dostanou je školy. Kraj dostane pro 3450 učitelů téměř 69 milionů korun. O použití dotace musí rozhodnout samospráva. Žádné velké nadšení ale příspěvek od státu nevyvolal a pomoc tak zůstává jen na půli cesty.

Plzeňský kraj začne finance rozdělovat 19. října. Peníze mají dostat i nižší stupně víceletých gymnázií, ale tyto prostředky zatím ministerstvo ještě krajům neposlalo.

Ministerstvo nakonec podle ředitele Správy informačních technologií města Plzně (SIT) Luďka Šantory zredukovalo seznam techniky, kterou lze za peníze od státu koupit. Peníze mohou být využity jen na notebooky, tablety, datové karty a kamery. Město je nemůže využít třeba na obnovu stolních počítačů, což zamýšlelo, aby pak mohlo ve větším počtu uvolňovat vyřazené stroje pro děti, které je doma nemají. SIT pro děti nyní sama připravila stovku počítačů, školy už o ně mohou požádat.

Za 20 tisíc korun nelze podle Šantory pořídit zařízení, které vydrží šest až sedm let a mít na něj záruku. "Nejdou koupit stolní počítače, protože je to striktně směřované k tomu, že učitel si to (přístroj) vezme domů a učí z domova," uvedl. Peníze se musí vyčerpat do konce roku a magistrát se SIT teď specifikují stroje, které vydrží.

Kvalitní notebook se zárukou a servisem stojí podle Šantory o polovinu více než stolní počítač. Město tak bude muset podle podmínek ministerstva nakoupit notebooky, ale ne typy, které využívá a má je vysoutěžené. Počítač za 20 tisíc korun bude podle Šantory horší, takže tak dlouho nevydrží. Dá se očekávat, že to bude mít finanční dopady na město, řekl.

SIT obnovuje 1000 počítačů ročně. Celkem jich spravuje ve městě 6000, z toho přes 3000 počítačů na školách.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky nákup techniky, dálková výuka, základní školy, počítače pro učitele

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.