pátek 25. září 2020 Zlata

Pomník legionářů, který byl dřív u nádraží v Plzni, stojí u školy v Brojově ulici

Před základní školou v Brojově ulici v Plzni v pátek představitelé města a legionářské obce slavnostně odhalili pomník československým legionářům. Dřív stál před hlavním vlakovým nádražím, v roce 2007 jej odstranili kvůli chystané velké rekonstrukci nádraží a okolí. V témže roce město odhalilo nový pomník legionářům a válečným veteránům v parku Homolka. Na podnět školy se nyní původní osmimetrový žulový pylon s kovovými reliéfy opět stal součástí veřejného prostoru, řekl Miroslav Hus, historik a člen Československé obce legionářské.

Před nádražím stál monolit od 70. let 20. století a byla na něm podobizna prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Po revoluci v roce 1989 byly komunistické symboly odstraněny a sloup později posloužil jako základ pro pomník legionářům z první i druhé světové války. Kromě legionářského znaku doplnily pylon bronzové reliéfy s tvářemi Milana Rastislava Štefánika, Tomáše Garriqua Masaryka a Edvarda Beneše a pomník byl odhalen na konci října 1998. Ani ne po deseti letech jej odstranili kvůli opravě nádraží.

Legionáři jsou spokojeni

S jeho návratem do veřejného prostoru po víc než deseti letech jsou legionáři spokojeni. Na dřívějším místě u nádraží se jim moc nelíbil.

„Bylo to tam nedůstojné místo. Když hrála hymna, lidé chodili a ani se nezastavili, houkaly tam vlaky, jezdila auta," poznamenal Hus. Místo na rozlehlém prostranství před školou v klidné části obvodu Slovany, v ulici, jež nese jméno československého politika a poválečného poslance Stanislava Broje, popraveného v roce 1950 komunistickým režimem, se obci ale líbí.

Zlacený nápis památníku zmiňuje, že za vznik a osvobození země bojovali a umírali Češi, Moravané, Slezané, Slováci, podkarpatští Rusíni i volyňští Češi. „Máme možnost připomínat slavné okamžiky našich národních dějin, abychom v dětech povzbudili národní sebevědomí a v Evropě se neztratili," řekl ředitel školy Pavel Kocián.

Umístění památníku a úprava prostoru přišla na 2,4 milionu korun. Plochu kolem pylonu zpevnily žulové desky a kostky. Stavbu doplnil záhon růží a dva červenolisté javory.

Autoři | Foto Městský obvod Slovany

Štítky armáda, historie, památky, Plzeň, pomník legionářů

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.