čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Do Plzeňského kraje přišlo 27 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, zůstává jich asi 20 tisíc. Kriminalita zatím nestoupla

Plzeňský kraj odhaduje, že na jeho území zůstává kolem 20 000 uprchlíků z Ukrajiny. Plzeňským krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) jich od zahájení války prošlo 27 000. Dlouhodobě by jich v regionu mohla podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) zůstat polovina. Potvrzují to podle jeho slov také různé studie. 

"Myslím, že 13 000 až 14 000 lidí tady zůstane. A pokud se tu přihlásí k trvalému pobytu nebo si zažádají o občanství, tak se může dokonce stát, že v příštích krajských volbách by se Plzeňský kraj dostal přes 600 000 obyvatel a v ten okamžik už by se krajské zastupitelstvo stalo 55členné místo dnešních 45 členů," uvedl hejtman Rudolf Špoták. Český statistický úřad to rozhodne až 1. ledna volebního roku, tedy v roce 2024. Podle hejtmana má teď kraj téměř 590 000 obyvatel. Volby by pak mohly být o to zajímavější, řekl.

"Odhaduji, že v regionu bude teď 18 000 až 20 000 uprchlíků, ale reálně to nikdo neví. Podle našich signálů se jich hodně vrací domů," řekl hejtman. Kraj se může dozvědět přesnější počty koncem června poté, kdy skončí zápisy do škol a školek. "Na to čeká celá republika. Zjistíme, v jakých místech reálně jsou. A také jestli je na tom Praha tak špatně, jak říká," řekl.

Z 65 000 zaměstnaných ukrajinských uprchlíků v ČR jich je v Plzeňském kraji zaměstnáno přes 9000, což je nejvíce ze všech krajů ČR. Podle Špotáka se v regionu po přílivu válečných utečenců nezvýšila kriminalita. "Zatím je klid," uvedl.

Romští uprchlíci z Ukrajiny si nechali proplatit dávky, pak mnozí nasedli do taxíků a odjeli od Rozvadova do Prahy

Složitou situaci s desítkami romských uprchlíků z Ukrajiny, kteří v minulých dnech vzali útokem i Plzeňský kraj, popisoval na jednání krajského zastupitelstva hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Ukrajinští Romové s maďarskými pasy ve většině případů...

Ubytovatelé z regionu se podle hejtmana poslední týdny stále častěji ptají na krajském úřadě, jestli nepotřebuje zajistit lůžka pro uprchlíky. KACPU, které dosud ubytovalo 2890 lidí, má aktuálně v nabídce až 200 lůžek, okamžitě by teď zvládlo čtyři autobusy. "Když máte prázdnou ubytovnu, tak je ta státní dotace finančně zajímavá. A navíc se teď hodně uprchlíků vrací," řekl.

Uzavření pražského KACPU v polovině června kraji žádné problémy nezpůsobilo. "Mělo to téměř nulový vliv. Když v Praze ti lidé chtějí zůstat, tak tam zůstanou," vysvětlil Špoták. V plzeňském KACPU bývá nejrušnějším dnem pondělí, kdy tam přijde 150 až 200 lidí, ale vyloženě nových uprchlíků je minimum. "Dvě třetiny lidí si tam chodí měnit adresy, vyřizovat změny k vízům a další," dodal.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZS Královehradeckého kraje

Štítky uprchlíci, ukrajinští uprchlíci, ubytovna, stěhování uprchlíků, hejtman Rudolf Špoták, zaměstnanost uprchlíků

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.