Se začátkem houbařské sezony vyráží do lesů nejen v Plzeňském kraji stovky houbařů. S hledáním hub jim nově pomůže mapa od Českého hydrometeorologického ústavu. Ta mapuje podmínky pro růst a zároveň znázorňuje místa s největší a nejmenší šancí.
Sobota, 18. června 2022, 07:40
Ačkoli se může zdát, že teplo a nedávné deště houbám prospívají, opak je pravdou. Mykologové z Plzeňska situaci dokonce označili za nejhorší za posledních pět let. Zas až tak černě to ale nevidí například známá houbařka ze Sušice známá jako Šumavská...
„Aktuální vlhké a teplé počasí začíná vytvářet vhodné podmínky pro růst hub. Výrazný vzestup růstu hub ale teprve očekáváme. V současnosti jsou nejvhodnější podmínky pro růst hub na jihu a severovýchodě České republiky, naopak nejhorší na západě a severozápadě Čech,“ uvedl v tiskové zprávě meteorologů Martin Možný z Oddělení biometeorologických aplikací.
Mapa monitoruje podmínky pro růst hub. Především vlhkost půdy a aktuální teploty. Z těchto údajů za posledních 30 dní pak meteorologové vypočítají průměrnou pravděpodobnost růstu hub v jednotlivých lokalitách České republiky. Území celé České republiky je na mapě rozděleno do pěti barev. Červená značí velmi malou pravděpodobnost, naopak tmavě zelená velmi vysokou. Ta je v těchto dnech pouze na Šumavě a v Beskydech.
Jak správně sbírat houby?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.