Většinu ze 120 ukrajinských uprchlíků už přesunul Plzeňský kraj z okrajové plzeňské městské části Malesice. Posledních 16 by mělo odejít začátkem příštího týdne. Důvodem jsou spory o ubytovnu na místním zámku, které mezi sebou vedou dva subjekty, a není jasné, kdo je majitel objektu. V Malesicích už kraj uprchlíky ubytovávat nebude. Kraj také zařídil přesun všech 108 romských uprchlíků ze soukromé ubytovny ve Strašicích na Rokycansku.
„Z Malesic už bylo v úterý 34 běženců umístěno do ubytovny ve Zbůchu u Plzně, včera 58 do Plzně do privátních bytů a zbylých 16 se přestěhuje začátkem příštího týdne. A chceme je opět umístit do Plzně, aby měli blízko školám a do zaměstnání, které už mají nasmlouvané," uvedla mluvčí kraje Helena Frintová. Jde hlavně o ženy s dětmi, v Malesicích byly tři měsíce. Podle hejtmana Rudolfa Špoták (Piráti) šlo o akci plánovanou tři týdny.
Také ze soukromé ubytovny ve Strašicích odešlo všech 108 uprchlíků. „Šlo o ukrajinské Romy. Včera byli prolustrováni, ověřila se jejich registrace a nároky na ubytování. Ukázalo se, že 34 jich mělo na ubytování nárok, a ti byli převezeni do Nových Domků u Rozvadova, kde je náhradní krajské ubytování," uvedla mluvčí. Dalších 74 bylo převezeno do Prahy, kde si je převzali lidé z občanského sdružení Romodrom a romské neziskové organizace a byli nasměrováni do uprchlických zařízení v Bělé Jezové a ve Vyšních Lhotách.
„Někteří už řekli, že se tam vrátí, protože jinak by ztratili nárok na dávku 5000 korun a na ubytování," konstatovala Frintová. Pokud by se nepřestěhovali do uprchlických zařízení, neměli by na dávky nárok. „Ve Strašicích nezůstal nikdo," dodala. Ubytovna ve Strašicích podle Frintové neměla a ani nechtěla smlouvu s krajem a náklady hradil její majitel.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.