Jak prohloubit sousedské vztahy? Na tuto otázku se snaží odpovědět oblíbená komunitní akce, která se v Plzni koná vždy na konci května. Devátý ročník nabídne pestrý páteční program pro veřejnost, sobotní sousedské večere a nedělní komentované procházky. Vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině vyhlásili pořadatelé také výzvu, aby se zapojili i váleční uprchlíci. Pro ně si připravili program v Borském parku i dvě komentované procházky, jež je blíže seznámí se západočeskou metropolí.
Evropský den sousedů se v Plzni poprvé odehrál v souvislosti s titulem Evropské hlavní město kultury 2015 a trvá dosud. Cílem akce je posílit život lokálních komunit a oslavit dobré sousedské vztahy.
Celý program letošního ročníku najdete ZDE.
Tradiční komunitní akce připadá letos na poslední květnový víkend 27. – 29. května. Po dvouleté koronavirové pauze měli pořadatelů trochu obavy, jestli bude zájem i ze strany zapojených organizací. Nakonec se do takzvaných Programových ohnisek přihlásilo dokonce více zájemců, než jak tomu bylo před pandemií.
„V rámci programu tak vznikne 11 míst s nabídkou programu pro veřejnost ve městě a blízkém okolí,“ uvedla hlavní produkční akce Soňa Rychlíková z DEPO2015. Na Lochotíně představí v sobotu svůj program Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Na Husovo náměstí se v neděli vrátí organizace Blízký soused.
„Evangelická církev metodistická otevře nádvoří u svého kostela na Bolevecké návsi, Plzeňská krajská rada dětí a mládeže obsadí okolí Centra Skupovka na Borech, Lesní školka V zahrádce a spolek Chraň vědomě! obydlí louku pod Vokounovou lávkou v Doudlevcích, Kultura Chotíkova připraví program ve Dvoře Markovna v Chotíkově, TJ Sokol Červený Hrádek zabydlí park v Červeném Hrádku,“ vyjmenovává Lucie Kaslová z DEPO2015.
Novými zastávkami bude například Kub Magnet ve Spáleném Poříčí, zapojila se také obec Kyšice nebo Aktivity centrum Krašovská na plzeňské Košutce. Zájemci se také mohli zaregistrovat do sousedských večeří a vybrat si z nabídky vystoupení, která se uskuteční rovnou před jejich domem. Letos mohli vybírat z 11 lokálních kapel a 30 divadelními vystoupeními pro děti.
V nabídce nechybí ani tři trasy nedělních komentovaných procházek, z čehož dvě budou tlumočené do ukrajinštiny. Jejich cíl je prostý-seznámit uprchlíky s městem, kde našli azyl. Projdou si například centrum města a dozví se mnoho zajímavostí i si procvičí češtinu. Další vycházka jim naopak ukáže místa, kde mohou trávit volný čas s dětmi.
Procházky ale nejsou jedinou součástí programu zaměřenou na uprchlíky. Krajská pobočka organizace Romodrom si připravila na pátek program v Borském parku s názvem Neziskovky pro uprchlíky. V čase od 14 do 18 hodin nabídne program a zároveň příležitost pro setkání lidí z Ukrajiny.
„Cílem je vytvořit příjemný prostor, kde děti a jejich maminky, nucené nedávno uprchnout ze své vlasti, získají příležitost se alespoň na chvíli odreagovat, vzájemně se seznámit a získat informace, které podpoří jejich místní integraci. To vše díky účasti řady poskytovatelů odborných sociálních a právních služeb,“ popisuje Petra Havránková z Romodromu. „Pro všechny je připraven prostor pro výměnu oblečení, doplňků, knih a hraček stejně jako piknik sponzorovaný dvěma plzeňskými restauracemi. Přítomna bude řada tlumočníků, kteří nám pomohou lépe se vzájemně seznámit,“ dodává.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.