Na jedné straně příjemné překvapení a na druhé straně tak trochu zklamání. Tak hodnotí ornitologové na území Plzeňského kraje každoroční jarní monitoring hnízd, kde žijí sovy. Cílem je zjistit, kolik bude mláďat těchto dravců. Hodně známých lokalit je letos bohužel prázdných, nebo jsou počty mláďat zoufale nízké.
Naší nejmenší sovou žijící v rozsáhlejších lesních komplexech je kulíšek nejmenší. „Samičku hnízdící v dutině smrku původně vytesané strakapoudem velkým se nám podařilo odchytit nedaleko Města Touškova na severním Plzeňsku. Populace této naší velmi zajímavé sovičky se v českých lesích oproti předešlým rokům poměrně zvedá,“ uvedl Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva (DESOP).
Největší u nás žijící sovou a opakem drobného kulíška je výr velký. Populace výra velkého na území Plzeňského kraje bohužel dlouhodobě klesá. Výr velký je bohužel na lokalitách v regionu čím dál vzácnější. „Důsledkem poklesu populace výrů je rušení v době sezení sov na vejcích, způsob jeho hnízdění na zemi, doprava, dráty elektrického vedení a změna krajiny. Proto jsme měli obrovskou radost, když jsme na jednom hnízdě našli a s kolegou Pavlem Steinbachem kroužkovali celkem tři výří mláďata! Tři mláďata jsou vzácností, letos navíc všude jinde je mládě jedno či žádné,“ konstatoval Makoň.
To, že letos na této lokalitě mají výři mláďata tři, bude nejspíše tím, že hnízdí hned vedle skládky odpadu Vysoká, odkud nosí mláďatům výhradně jen potkany! Proto také tato mláďata jsou ve velmi dobrém výživném stavu, výborné kondici a všechna přežila.
To bohužel mladý výr velký kroužkovaný námi na Tachovsku v tak dobré kondici nebyl. „Na hnízdě byl sám a kromě peří ze sojky a zbytků ježka jsme na hnízdě nic dalšího nenašli. Nejhůře na tom jsou letos puštíci. Tato naše poměrně běžná středně velká sova hnízdící v dutinách a námi pověšených budkách se letos moc nepředvedla. Většina budek je prázdná, a když už v ní něco je, tak je to jedno, maximálně dvě mláďata. Důkazem je i jedno mládě puštíka obecného kroužkované v naší budce v polesí Doubí za Seneckým rybníkem. Jedno mládě a jedno vejce u sovy, která může mít až šest mláďat, je docela málo,“ poznamenal smutně Karel Makoň.
V monitoringu, kontrole a kroužkování sov pokračují experti z DESOP i nadále, do poloviny května by měli zkontrolovat řadu dalších lokalit výskytu a hnízdění.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.