Na nebezpečí, číhající zejména na děti na internetu, se zaměřila Plzeň ve svém novém preventivním projektu Realita kybersvěta. Zahrnuje výstavu, divadelní představení a vzdělávací interaktivní seminář, které mají pomoci zvýšit povědomí dospělých o závažnosti škodlivých jednání spojených s kyberprostorem, řekl dnes novinářům vedoucí městského odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleš Průša.
Součástí projektu jsou například i krátká videa názorně vysvětlující nebezpečné jevy, se kterými se děti a dospělí mohou v kyberprostoru setkat. Město je bude sdílet na svých profilech na sociálních sítích. S městem, které na projekt dostalo příspěvek od ministerstva vnitra, se na této preventivní akci podílí třeba nezisková organizace Point14, která se ve městě dlouhodobě věnuje sociální i terénní práci s mladými lidmi.
Radní po bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD) uvedl, že rodiče si často ani neuvědomují, jak vážné nebezpečí může na děti ve světě počítačů, webů a sociálních sítí číhat. "Porozuměním souvislostem, pocitům a důvodům konkrétního jednání dětí v prostředí sociálních sítí může rodič včas zasáhnout a předcházet tak tragickým událostem, které jsou s kyberšikanou a dalším společensky škodlivým jednáním spojeny," řekl.
Projekt bude zahrnovat tři navazující aktivity. Je to sociálně preventivní výstava, divadlo a vzdělávací interaktivní seminář. Divadlo ukáže, jak si typická současná rodina dokáže nebo nedokáže poradit s kyberšikanou jednoho ze svých členů. "Následný seminář pak pomůže návštěvníkům toto téma vstřebat a zpracovat," řekla Andrea Gregorová z pořádajícího magistrátního odboru.
Výstava zahrnuje vedle informací z oblasti kyberprostoru také ukázky vývoje výpočetní a komunikační techniky. V DEPO2015 je přístupná ode dneška po dobu jednoho měsíce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.