Unikátní interaktivní výstava hravou formou vysvětlí zákonitosti létání

Autoři | Foto DEPO2015/Dominik Erban, Zuzana Duzbabová

Touha po létání přitahuje lidstvo od nepaměti. Příběh Ikara a Daidala zná ze základní školy každý. Právě touto bájí začíná i samotná výstava Vzhůru do oblak, která už za týden odstartuje v plzeňském DEPO2015. Netradiční rodinný zážitek nabízí například laboratoř, kde budou moci děti zkoumat tajemství z živočišné říše pěkně pod mikroskopem. V dílně zase zkusí navrhnout a sestrojit vlastní letoun.

Po historicky nejúspěšnější výstavě Blik Blik Tajuplný les přichází do Plzně další interaktivní expozice. Od pohádkového lesa se ale v mnohém liší. „Tajuplný les byl postavený hodně na scénografii, atmosféře a příbězích. Tato výstava je více o faktech. Více popisuje, vysvětluje a je hodně o workshopech. Zaměřuje se hlavně na příběhy lidí, kteří vždy snili o létání,“ říká úvodem programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán.

Výstavu můžeme rozdělit na čtyři tematické okruhy. V tom prvním se lidé seznámí s pověstí o Ikarovi, vydovádí se před projekční stěnou anebo ulehnou pod mraky, které jim odvypráví příběhy průkopníků v oblasti aviatiky. Druhá část si bere inspiraci z přírody, kdy si návštěvníci vyzkouší, jaké je to létat jako pták. Blíže se podívají také pod mikroskop a zjistí fakta o tom, jak fungují ptačí či hmyzí křídla. Své poznatky si pak mohou ověřit v letecké laboratoři.

Paví pero pod mikroskopem

Třetí okruh už více pracuje s fyzikou a děti tak budou mít například možnost vypustit horkovzdušný balón, prozkoumat aerodynamiku křídel ve vzduchovém tunelu a blíže se také seznámí s příběhy letců a vynálezů. Vše zakončuje poslední čtvrtá část, kde své poznatky otestují v praxi. Hosté se na krátkou chvíli promění v letecké inženýry a pokusí se sestrojit vlastní vesmírné raketky nebo malé letadlo, jenž pak otestují na letištní ranveji.

Expozice vznikla ve spolupráci s vídeňským dětským muzeem ZOOM a dětským interaktivním muzeem Sladovna Písek, kde byla výstava k vidění v roce 2020. Každý pořadatel do výstavy přispěje vlastním prvkem a ani v Plzni tomu není jinak.

Plzeňští pořadatelé výstavu obohatili o zkušební ranvej

„U nás vznikla ranvej, která je takovým vyvrcholením celé expozice. Je to větrný tunel i zkušební dráha na to, aby si děti mohly otestovat své vlaštovky a letadla. Červené kruhy fungují jako terče. Je to velmi zábavná část, kdy děti mezi sebou soutěží i se snaží vymyslet, jak své výtvory vylepšit,“ doplňuje Štěpán.

Expozici doplní také víkendové doprovodné programy s tematickými workshopy. Na nich si budou moci návštěvníci vyrobit několik kusů letadel a jiných létajících předmětů.  Expozice je podle autorů ideální pro školy, které budou moci využít lektorské programy. Ty dokážou výstavou provést až 30 dětí najednou a hravou formou jim sdělí fakta o zákonitostech létání z hlediska biologie, fyziky a inženýrství. Program představí prvopočátky aviatiky a nahlédne také do vesmíru. S lektorem si mohou děti popovídat i o tématech z oblasti ekologie.  Výstava začíná 18. března a potrvá až do konce letních prázdnin. Více informací a aktuální protiepidemická opatření najete na webových sránkách.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky DEPO2015, výstava, vzhůru do oblak, létání, vzdělání, program pro děti, Plzeň, les, Daidalos, Jan Štěpán, laboratoř

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.