Kolem 600 ukrajinských válečných uprchlíků se za posledních 24 hodin registrovalo v Plzni. Kromě Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), kde se k pobytu a zdravotnímu pojištění přihlásilo asi 350 lidí, další lidi k pobytu registrovalo pracoviště odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra (OAMP) v Jagelonské ulici, řekl v neděli dopoledne novinářům hejtman Rudolf Špoták (Piráti).
I v neděli stála před krajským centrem v bývalém obchodním domě Prior dlouhá fronta uprchlíků kvůli vyřízení dokladů. Před centrem pomáhají dobrovolníci. Rozdávají darované teplé deky, čaj, kávu, namazané chleby a další občerstvení. Na místě jsou také policisté a hasiči. Plzeňané sem vozí deky i třeba sladkosti pro čekající děti.
V KACPU, které zřizuje a koordinuje kraj, je podle hejtmana 14 pracovišť. Uprchlíci si tam vyřídí přihlášení k pobytu a zdravotní pojištění, kapacita odbavování je asi 30 lidí za hodinu. "V noci od 21:00 do rána do 8:00 běží polovina stanovišť, přes den fungují všechna. Od pondělí by mělo mít rozšířenou dobu provozu i pracoviště odboru azylové a migrační politiky, takže bychom měli mít víc pokrytou i noc a mělo by to být maximálně vytížené," řekl Rudolf Špoták. Díky tomu že v Plzeňském kraji bylo už před válečnou krizí hodně pracujících Ukrajinců, OAMP tu měl posílené pracoviště. V týdnu má přes den otevřeno pro uprchlíky asi 18 přepážek. Nyní díky pomoci úředníků z magistrátu a z krajského úřadu by měl úřad pracovat i přes noc, řekl hejtman.
KACPU zajišťuje uprchlíkům i ubytování, zájem o něj mělo dosud do deseti procent lidí. Naprostá většina z nich přijíždí podle Špotáka za známými či příbuznými. To byl případ i mladé maminky Nasti, která dnes čekala před centrem na vyřízení dokladů i s kočárkem s teprve několikaměsíčním miminkem. "Utíkáme z města Chmelnický, kus jsme šli pěšky, pak nás vezli. V Plzni jsme od 2. března, jeli jsme za známými," řekla.
Sobota, 5. března 2022, 18:30
Asi největší nápor od svého středečního otevření zažívalo v sobotu plzeňské Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v bývalém obchodním domě Prior nedaleko hlavního vlakového nádraží. Shodují se na tom oslovení dobrovolníci i hasiči,...
V Plzni měl v neděli konečnou stanici také speciální vlak, který vypravují České dráhy. V pořadí šestý humanitární evakuační vlak Českých drah vezl 684 uprchlíků, převážně žen, dětí a seniorů. Zastavoval v Ostravě, v Olomouci a v Pardubicích, Prahu míjel. Z vlaku ale přišla do KACPU pro pomoc jen dvacítka uprchlíků. "Když se dozvěděli, že vlak nebude stavět v Praze, hodně jich vystoupilo už v Pardubicích, do Plzně jich pokračovalo asi 93, většina z nich ale po příjezdu pokračovala do Německa nebo odjela jinam," řekl Špoták.
Kraj připravuje pro uprchlíky, kteří venku čekají ve frontě i v teplotách kolem bodu mrazu, další opatření. "Chceme alespoň část té fronty zastřešit, postavíme tady velký stan," řekl hejtman. Někteří lidé čekající venku mají strach odejít se ohřát do stanu k dobrovolníkům, nebo si dojít pro jídlo a teplé nápoje, aby neztratili svou pozici ve frontě, řekli novinářům. Kraj také podle hejtmana navázal spolupráci s Plzeňským Prazdrojem, který před centrem postaví svůj velký stan s jídelnou, kde bude vařit a rozdávat čekajícím uprchlíkům jídlo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.