Zájem o dřevostavby v České republice roste a výjimkou není ani Plzeňský kraj. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že se v roce 2020 postavila v našem regionu necelá pětina domů ze dřeva. Důvodem je dle odborníků tlak na udržitelnost a ochrana životního prostředí, snaha využívat domácí materiály a garance kvality v době, kdy nejsou zahraniční pracovníci. Lidé podle průzkumu oceňují také nižší náklady a rychlost stavby.
Plzeňský kraj se pohybuje ve středu zájmu o dřevostavby. V roce 2020 jich tam stavební firmy postavily 16,1 procenta, což je zhruba stejně jako ve Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji či na Vysočině. V loňském roce zde bylo postaveno přes 200 domů s dřevěnou nosnou konstrukcí.
Podle údajů ČSÚ bylo v roce 2020 postaveno více než 18 tisíc rodinných domů. Ze statistik jasně vyplývá, že Češi začínají o domy ze dřeva jevit stále větší zájem. Zatímco v roce 2015 jich bylo v ČR necelých 1800, v loňském roce už to byly téměř tři tisíce, a tvořily tak 16 procent celkové výstavby.
Důvodem rostoucího zájmu o dřevostavby je hlavně jejich rozumná cena a rychlost výstavby. To jsou atributy, kterých si lidé na domech ze dřeva nejvíc váží. Lidé se naopak bojí nízké životnosti. To však považují experti za jeden z největších mýtů stavebnictví. Kvalitně postavená dřevostavba je na tom se životností úplně stejně jako cihlový dům.
Covidové období mění myšlení Čechů. V České republice chybí pracovní síla a odborníci na stavbu zděných domů, Češi tak dávají přednost jistotě a kvalitě českých firem a českému dřevu. Jak říká ředitel pro vědu a výzkum Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Antonín Lupíšek, v případě montovaných dřevostaveb si tak lidé lépe uhlídají cenu. „Prefabrikované stavby na klíč dávají záruku dodávky v daném čase a kvalitě i při pandemickému porušení dodavatelských řetězců a nedostatku kvalifikované pracovní síly ve stavebnictví. Rychlost výstavby je důležitým faktorem v případě hrozící inflace, kdy mají lidé obavu, aby se jim neznehodnotily peníze, které mají na stavbu domu připravené,“ upřesňuje.
„Pro dřevostavbu se lidé mohou rozhodnout z důvodu rychlé výstavby – dřevostavbu na klíč máte postavenou za několik dní, takže kdo chce bydlet rychle, je pro něj dřevostavba ideální volba. Pozitivní je bezpochyby i poměr cena-výkon. Plzeňský kraj je vzhledem ke svým zdrojům dřeva adeptem na to, aby tu dřevostaveb ještě přibývalo. Problém ovšem je, že v České republice chybí podniky, které by zpracovávaly dřevo z českých lesů, a to se pak prodává do zahraničí,“ vysvětluje Zdeněk Fránek, vedoucí ateliéru Environmentální design pro architekturu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Článek má zakázané vkládání komentářů.