Kultovní Popelka se natáčela také na Švihově, kde ji věnovali vlastní prohlídkový okruh

Autoři | Foto Jiří Strašek, Filmové studio Barrandov / DEFA

Vánoce bez českých pohádek zkrátka nejsou to pravé a bez Popelky si je snad už ani nedovedeme představit. Tuto legendární pohádku Václava Vorlíčka uvede dnes večer na programu České televize. Z velké části se natáčela na hradě Švihov a v jeho okolí. V posledních dnech budí velké debaty letošní norský remake české klasiky, pojďme si ale připomenout tu naší s Libuškou Šafránkovou, která nás letos v červnu opustila a odešla do filmového nebe.

Je to až s podivem, že umouněná Popelka ve skutečnosti nežila na statku, ale na hradě. Právě Švihov posloužil filmařům jako kulisa rodného stavení hlavní postavy celé pohádky. Na nádvoří kulisáci navíc postavili i holubník.

Filmaři se během natáčení museli poprat také se sněhem. Toho bylo v Československu zrovna málo, proto musel štáb přikročit k náhradnímu řešení. Tím bylo, že na střechy stříhali vápno, další umělý sníh pak vznikl z rozemletého polystyrénu. A jak už to bývá, za pár dní sníh napadl a najednou ho bylo tolik, že se zase točit nedalo. To se týkalo zejména vytipovaných míst v lese.

Natáčení na  Švihově (1973), Photo © Filmové studio Barrandov / DEFA

Obecně bylo natáčení pro herce poměrně náročné. Například závěrečná scéna, kdy jede Popelka v lehkých šatech na koni zasněženou krajinou, se točila v minus 20 stupních Celsia. 

To ale není nic oproti tomu, co zažili herci v Německu. Snímek vznikal v koprodukci, a tak se některé scény točily v zahraničí. Takovým místem byl například královský zámek Moritzburg, kam Popelka přijede na ples. Pohádková Libuše Šafránková v plesových šatech cupitá sněhovým popraškem, ten byl ovšem umělý z rozemletých rybí kostí. I po desítkách let od natáčení si herci „vůni“ sněhu vybavovali.

Populární je pohádka také v Německu nebo Norsku, kde diváky velmi zdrtila zpráva o úmrtí Libuše Šafránkové, kterou má skoro každý spojenou právě s rolí Popelky. Pohádku si již několikátou sezonu připomínají také na Švihově, kde jí věnovali čtyři patra a samostatný prohlídkový okruh. Ročně expozici navštíví bezmála 15 tisíc návštěvníků. K vidění jsou tam fotografie a kostýmy.

„Máme zde ukázku několika scén, které jsou takové nejznámější a natáčely se tady v okolí. Okruh vede čtyřmi patry a začíná to scénou praní prádla u potoka, je tam i Vincek na saních, další patro obsahuje světnici a známou loveckou scénku. Jedno patro je věnované soukromým fotografiím z natáčení pana Trávníčka. Poslední patro zakončuje ples a zkoušení střevíčku. Cestou mohou milovníci filmu plnit úkoly, u každé scény je jednodušší otázka pro děti a složitější pro dospělé,“ popsal nám před časem kastelán Lukáš Bojčuk.

Třešničkou na dortu je originální scénář. Prohlídka je individuální a bez výkladu průvodce. Návštěvníci tam rádi chodili i o Vánocích, vzhledem ke koronaviru se jim letos o svátcích otevře pouze venkovní dvůr hradu, kde bude k vidění i část výzdoby, kterou připravily studentky aranžérství ze Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu v Nerudově ulici v Plzni.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Vánoce, pohádky, Popelka, tradice, Švihov, výstava, Libuše Šafránková, pohádka, hrad, Václav Vorlíček, Česká televize, herec, Německo, Československo, Norsko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.