Jsou věci, které byste v kostele asi nečekali. Jednou z nich je například platební terminál, díky kterému mohou zájemci dobrovolně a bezkontaktně přispět na chod plzeňské katedrály. Klasické kasičky samozřejmě nezmizí. Chrám svatého Bartoloměje je v pořadí druhým, kde dárcovský terminál najdete. První instalovala Česká spořitelna v poutním kostele v Neratově na Rychnovsku.
„Jdeme s dobou“, hlásí Biskupství plzeňské. Hned za vchodem do katedrály tak nyní najdete zbrusu nový platební terminál. Kasičky v chrámu nadále zůstávají, výnosy z nich jsou ale v porovnání s financemi na provoz katedrály zanedbatelné. Smysl mají jiný.
„Inspirovali jsme se božím slovem, ve kterém je řečeno, že dar se dává dobrovolně. A protože my máme otevřenou tuto katedrálu pro všechny, kteří tady hledají setkání s tím, co otevírá jejich životy dobru, tak nabízíme, aby také se také v solidaritě podíleli na údržbě tohoto prostoru. Proto tady máme nový způsob, který jde s dobou. To znamená terminál, na kterém je možné darovat peníze dobrovolně potom, co lidé katedrálu navštívili," vysvětlil plzeňský biskup Tomáš Holub.
A jak to celé vlastně funguje? Zcela jednoduše. Stačí vybrat částku z předvolených možností ve výši 100, 300 a 499 korun. Možné je také zvolit vlastní výši příspěvku. K zaplacení mohou lidé použít platební kartu, telefon nebo chytré hodinky s bankovní aplikací. Pak už jen stačí vzít si stvrzenku s poděkováním.
„Aktuálně máme tyto stroje tři. Jeden je v plzeňské katedrále, druhý v kostele v Neratově a třetí na výstavě sv. Ludmily v Pálffyho paláci v Praze. Zájem nás překvapil. Aktuálně přístroj dodáváme jako službu k běžnému účtu a pronájem připravujeme,“ uvedl Petr Chlupáč z České spořitelny.
Z Neratova, kde terminál mají od začátku srpna, chodí podle něj velká pozitivní zpětná vazba napříč všemi generacemi. Překvapivý je i výběr darů prostřednictvím terminálu. „Oproti klasickým kasičkám se jedná o částku osmkrát až devětkrát vyšší,“ dodal. Do kasiček se tam dle jeho slov podařilo měsíčně vybrat zhruba 20 tisíc korun.
Katedrála je otevřená denně a lidé si její interiér mohou prohlédnout zdarma. Zvlášť nově zrekonstruované prostory přilákaly v letních měsících tisíce lidí. Teď v zimě je zájem vlažnější. Svou vinu na tom nese i úpadek turismu kvůli koronaviru „Bohužel je to také tím, že jsou zavřené i adventní trhy, jsou to desítky až menší stovky lidí denně,“ doplnil biskup.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.