čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Zimní farmářské trhy se rozrostly na rekordních 55 stánků, doplnili je prodejci vánočního zboží

Zrušení tradičních adventních trhů na náměstí Republiky vzbudil mezi Plzeňany zájem o farmářské trhy. Počet prodejců i nakupujících se oproti předchozím ročníkům zvýšil. Provozovatelé dnes postavili 55 stánků, což je v zimním období, kdy ubývá zeleniny a kozích a ovčích sýrů, rekord. Trhovce doplnili i vybraní prodejci z adventních trhů, kteří budou své zboží nabízet i další dvě soboty. Farmářské trhy končí 18. prosince.

„Vzali jsme osm prodejců z adventních trhů - jmelí, vánoční ozdoby, perníkové chaloupky, rukodělné diáře, tedy klasický vánoční sortiment. Bereme jen ty, kteří mají něco společného s výrobou nebo jsou pověřeni výrobcem. Nechceme nikoho, kdo jen překupuje třeba textil a prodává ho. Z jídla tu jsou z adventních trhů jen trdelníky," vysvětlil hlavní organizátor farmářských trhů Tomáš Popp.

Zájem trhovců z uzavřené prodejní plochy byl větší, ale další už podle něj nezapadaly do koncepce a kvality, kterou se snaží farmářské trhy držet. Také počet kupujících byl vysoký a podle Poppa ještě dvě soboty před Vánoci vzroste. „Protočilo se tu za čtyři pět hodin tak dva tisíce lidí," uvedl Popp. Podle něj se nedá říct, že by farmářské trhy v Plzni letos suplovaly adventní. „Bylo by lepší, aby měli otevřeno také oni, protože návštěvnost by se zvedla nám i jim, lidé se krásně propojují," podotkl.

Organizátor farmářských trhů nechápe, proč byly adventní trhy zakázány, když všichni epidemiologové tvrdili, že se venku virus šíří nejhůř. „A je to nejbezpečnější nákup. Držet lidi venku, i kdyby tam pili a bavili se, mi přijde rozumné. A když vidíte těch lidí v obchoďákách, kteří nosí roušky pod nosem, a ne každý ji má," podivuje se. Nejhorší podle něj bylo, že se adventní trhy zavřely ze dne na den, což je demotivační a trhovci už nemají chuť pokračovat.

Na farmářských trzích jsou 1,5metrové rozestupy mezi stánky. Pokud někdo chce jíst u stánků nebo sedět u kavárny, musí prokázat bezinfekčnost. Kupující ani prodejci nemusí mít ochranu úst. „A takhle to mohlo probíhat i na adventním trhu," zdůraznil Popp.

Organizátoři už definitivně odpískali vzkříšení zrušených Adventních trhů v Plzni, zůstane jen vyhlídkové kolo

I když zpočátku mnozí lidé v Plzni nebyli úplně nadšení s instalováním téměř 30 metrů vysokého vyhlídkového kola na náměstí Republiky, které se letos poprvé stalo součástí Adventních trhů, řada z nich už svůj negativní názor přehodnotila. Zářící...

Podle trhovců už se adventní trhy v Plzni do 23. prosince neotevřou. Dnes si všechno zboží sbalí a odvezou. „Nevěřím tomu, že by vláda ještě dala povolení na vánoční trhy," řekl prodejce skleněných vánočních ozdob Jan Votava, který má s kolegou na skladě zboží za půl milionu korun a zavření trhů pro ně může být likvidační. „A jestli bude kompenzační bonus až v lednu? A ani nevíme, zda na něj dosáhneme. A jestli nám zaplatí zásoby, ušlý zisk? Zatím se hovoří jen o zásobách podléhajících zkáze," uvedl zklamaně. Loni na kompenzační bonus za leden až květen nedosáhli a teď jim to hrozí také. Kvůli tomu, aby rozprodali zboží, otevřou v pondělí narychlo kamennou prodejnu.

„Jsme moc rádi, že nás sem vzali. Jsme na jednom náměstí a na půlce zakážou prodávat," řekl Jan Janeček, který s manželkou prodává zdobené perníčky. Uvedl, že by toleroval zákaz pití alkoholu na veřejnosti. „Ale ostatní prodejce, kteří nabízejí vánoční zboží a celý rok se s ním dělají? A teď ho zahodí, protože má nějakou trvanlivost," dodal. Na farmářský trzích ale moc neutrží, chodí tam lidé dlouhodobě pro určité potraviny. „Je to jiná sorta a je to tady jenom dopoledne," doplnila prodejkyně jmelí Miloslava Kočbková.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Plzeňské farmářské trhy

Štítky farmářské trhy, trhy, společnost, nákupy, jmelí, Vánoce, adventní trhy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.