čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Co si myslí zastupitelé Plzně o vytvoření bezalkoholových zón v některých lokalitách města?

, aktualizováno 27. listopadu 2021, 13:10

Vyhlášku zakazující pití alkoholu na veřejných prostranstvích v Plzni připravuje vedení města. Bezalkoholové zóny by měly zřejmě vzniknout v okolí hlavního nádraží, Americké třídy, dále pak kolem sadového okruhu v historickém jádru města. Cílem je minimalizovat problémy s lidmi, kteří na ulicích pijí alkohol, potom zůstávají v opilosti ležet na lavičkách nebo na zemi, budí veřejné pohoršení, dopouštějí se výtržností, obtěžování a dělají nepořádek. Co si o nové vyhlášce a bezalkoholových zónách myslí zastupitelé Plzně? To se dočtete v naší Politické koridě.

Otázka: Co si myslíte o návrhu vyhlášky, která umožní vytvořit v některých částech Plzně bezalkoholové zóny?

David Šlouf (ODS)

Díky rozsáhlé studii ohledně systémového řešení problematiky lidí v bezdomoví na území města Plzně, kterou pro město Plzeň zpracoval tým odborníků ZČU pod vedením docenta Váně, vedoucího katedry sociologie, máme zjištěno, že se 91 procent z 754 oslovených respondentů z řad veřejnosti vyslovilo PRO zřízení bezalkoholových zón na území města Plzně. Při jejich zavádění bude však dle mého názoru nezbytné, aby společně k jednomu stolu zasedli zástupci města, Městské policie, PČR a poskytovatelů sociálních služeb. Je třeba přesně určit, jak bude postupováno při kontrolách dodržování platnosti vyhlášky, kam se lidé bezdomoví přesunou v rámci území města Plzně a jakým způsobem spolu půjdou ruku v ruce prevence a represe.

Roman Zarzycký (ANO)

Každý, kdo prochází exponovanými a oblíbenými místy – například Mlýnskou strouhou, sadovým okruhem apod. si nemůže nevšimnout, že je zde problém alkoholu a jeho konzumace. Velmi často konzumenti dávají špatný příklad našim dětem a mládeži. Proto vznik tohoto omezení a jeho ukotvení ve vyhlášce dává smysl. Slušné občany města Plzně, kterých je velmi významná většina tato úprava nezatíží a osobám, které narušují soužití s většinou populace ukáže mantinely. Pokud tento krok zlepší obecně známou problematiku a případně její vymahatelnost, budu ho podporovat.

Martin Zrzavecký (ČSSD)

V rámci nouzového stavu, kdy bylo zakázáno požívání alkoholu na veřejnosti se jednoznačně prokázalo, že se jedná o velmi efektivní nástroj směrem k nepřizpůsobivým skupinám osob. A to je jeden z důvodů, proč jsme jednoznačně pro vnik vyhlášky o zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejnosti ve vybraných lokalitách. V současné době na vyhlášce pracujeme a rádi bychom ji pustili do schvalovacího procesu na počátku příštího roku. O této vyhlášce se mezi politiky hovoří už mnoho let, a tak doufám, že se nám ji konečně podaří prosadit.

Michal Vozobule (TOP 09)

My jsme v minulosti této vyhlášce příliš nakloněni nebyli, protože máme za to, že jde o věc osobní svobody, resp. odpovědnosti z ní plynoucí. Nicméně odborná studie týkající se lidí bez domova, která má být výsledkem práce tzv. Váněho komise, ukazuje, že se jedná o jedno z obecně preferovaných a akceptovaných řešení. Musí pak ale jít o striktně odborné opatření, které má mít za cíl obsáhnout jen úzce vymezené lokality a musí mu předcházet jasná diskuse o případných negativních dopadech pro jiné části města. Teprve tehdy bychom byli připraveni o takové vyhlášce přemýšlet a jednat.

Pavel Bosák (Piráti) 

Vyhláška o bezalkoholových zónách dává v určitých lokalitách města smysl, jako například v okolí nádraží, které má sloužit primárně dopravní funkci. Jedná se však pouze o přesunutí problémů s podnapilými osobami jinam. A proto je nutné, aby zároveň s vyhláškou město zintenzivnilo podporu programů a organizací, které pomáhají lidem se závislostmi. Jinak by to bylo jen jakési strkání hlavy do písku, kdy problém řešíme tím, že jej odstraníme z očí. Určitě by se z této vyhlášky neměl stát nástroj šikany a stigmatizace lidí bez domova. Proto je třeba její zavádění v konkrétních místech pečlivě zvážit a řádně zdůvodnit.

Pavel Janouškovec (KDU-ČSL)

 

Vyhláška zklidní exponovaná místa ve středu města, kde se pohybuje velké množství lidí. Důležitá bude její vymahatelnost, neboť ji budou porušovat hlavně lidé sociálně nepřizpůsobiví, kteří obecně žádná nařízení nerespektují. A jistě si budou hledat jiná vhodná místa ke konzumaci alkoholu.

Odpovědi jsou řazeny podle data doručení do naší redakce. Odpověděli představitelé všech politických stran zastoupených v plzeňském městském zastupitelstvu, kromě KSČM.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky politická korida, Plzeň, bezalkoholové zóny, bezdomovci, vyhláška, žebrání, alkohol, konzumace alkoholu, záchytka, zastupitelé Plzně

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.