pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

V Plzni se propojily systémy MHD a hasičů kvůli lepší spolupráci

Urychlení výjezdů hasičů na místa nehod prostředků MHD a následného plánování objížděk má přinést propojení informačních systémů hasičského sboru a Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Hasiči budou rychleji na místě zásahu a PMDP budou zas moci rychleji reagovat na krizovou situaci a případně odklonit své linky. Novinářům to dnes řekli vedoucí krajského operačního a informačního střediska hasičů František Špaček a vedoucí dispečer PMDP Tomáš Mráz. Hasiči a PMDP zatím spolupracovali tak, že dispečeři podniků využívali k hlášení nehod tísňové linky a hasiči zasílali podnikům důležité informace e-mailem.

"Pokud potřebujeme asistenci hasičského sboru u některého z našich vozidel, tak několika kliknutími vyvoláme oznámení přímo na dispečinku hasičů," popsal nové propojení systémů vedoucí dispečer PMDP Mráz. Hasiči tak v okamžiku vědí, o jaký typ zásahu se jedná, jestli je to nehoda se zraněním, únikem kapalin a podobně. Mají k dispozici i přesnou GPS polohu a specifikaci vozu.

Dispečink dopravních podniků zase hned v systému vidí, že záchranná jednotka je na cestě a kdy na místo dorazí. Podle předsedy představenstva PMDP a primátorova náměstka Romana Zarzyckého (ANO) budou mít dispečeři dopravních podniků také bezprostřední informace o nehodách nebo jiných událostech, které mohou narušit průjezdnost silnic. Mohou tak rovnou začít hledat nejrychlejší objízdné trasy pro vozy MHD.

Hasiči mohou také reagovat na situace, které ohlásí řidiči PMDP a které se nemusí týkat bezprostředně vozů MHD. Pokud řidič spatří v okolí dopravní nehodu, kolaps člověka či například havárii vody na cestě, uvědomí prostřednictvím svého dispečinku operační středisko hasičů. Díky lokaci vozidel a místním znalostem řidičů MHD tak urychlí zásah hasičů.

Autoři | Foto PMDP

Štítky ČR, hasiči, MHD, správa, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.