Plzeňský kraj v současné době eviduje téměř 500 tisíc metrů krychlových kůrovcového dřeva. Lýkožrout smrkový se masivněji šíří převážně poslední dva roky. Zpracování kalamity naráží na nedostatek zpracovatelských kapacit a nedostatečný odbyt dřeva, řekla mluvčí kraje Eva Mertlová.
"V důsledku rozsáhlého poškození smrkových porostů větrnými kalamitami doznal nárůst početnosti škůdce a následně i jím působeného poškození porostů značného rozsahu," uvedla.
Vlastníci lesa začínají mít hospodářské problémy, neboť cena dřeva klesá. "Ztráta na zisku je předmětem jednání, bude to řešeno na celostátní úrovni formou kompenzací," uvedla.
Obnova lesa je na území kraje průběžná. "Je na vlastníkovi, aby si včas objednal druh a počet sazenic podle stanovištních podmínek po konzultaci s lesním hospodářem. Jedině tak mohou podnikatelé adekvátně reagovat na potřeby trhu," řekla mluvčí. V současné době zatím není v kraji problém s nedostatkem sadby.
Ministerstvo zemědělství dává vlastníkům lesa dotace na asanaci jehličnatého dříví, likvidaci klestu a obnovu lesa. Kraj pak dává peníze na ochranu mladých porostů oplocením.
Vlastník lesa je podle kraje povinen aktivně vyhledávat kůrovcové stromy, provádět jejich včasnou těžbu a účinnou asanaci. Holinu vzniklou na lesních pozemcích v důsledku nahodilé těžby musí zalesnit do dvou let a lesní porosty na ní zajistit do sedmi let od jejího vzniku. "Expertní a poradenskou službu poskytuje Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (www.vulhm.cz), pro státní správu a vlastníky lesů všech kategorií zdarma," dodala mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.