úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Šťastný konec! Zoo Plzeň má zpět pandu červenou, která byla přes týden na útěku

Plzeňská zoo má od pondělního večera zpět samce pandy červené, který byl víc než týden na útěku. Podařilo se ho najít díky informacím svědka. Panda byla odchycena a v pořádku odvezena do zoo, informoval mluvčí zoo Martin Vobruba. Podrobnosti zoo zveřejní dnes dopoledne. S odchytem pomáhali lidé z plzeňské záchranné stanice živočichů.

Na svobodě pobyl asi tříletý samec ohrožené pandy zhruba deset dní. Utekl někdy kolem 9. srpna. Zoo po něm pátrala a o pomoc prosila i veřejnost. První věrohodné svědectví o výskytu na stromech žijícího zvířete se objevilo až v neděli, kdy byl samec spatřen v lese mezi Radčicemi, zoo a Sylvánem. Zahrada žádala lidi, aby se rozhodně nepokoušeli zvíře chytit, ale aby informovali zoo. Jako odměnu za informaci vedoucí k nalezení zvířete nabídla zoo roční permanentku.

Pandy červené začala plzeňská zahrada chovat po vybudování africko-asijských expozic, dotačně podpořených EU v roce 2010. Výběh se třemi vzrostlými duby leží mezi voliérami irbisů, výběhem velbloudů a nosorožců.

Samec pandy nebylo první zvíře z plzeňské zoo, které okusilo svobodu. V červenci uletěl ze zahrady pelikán, kterého později hasiči a lidé ze záchranné stanice živočichů odchytli na Borské přehradě, několik kilometrů od jeho výběhu. Pelikán ve větrném počasí zamířil ze zoo přes areál Škodovky na jih k první velké vodní ploše. Deset dní byl na svobodě dikobraz, který ze zoo utekl v roce 2017, odchytli ho opět členové záchranné stanice živočichů, kteří ho museli dokonce vykopat z jeho nově vyhrabané nory několik kilometrů od zahrady. V minulosti chovatelé hledali také uprchlou kapybaru, jeřába, lemura či ptáka hadilova. Na svobodě byli většinou jen jeden den, někteří ani neopustili areál zoo.

Autoři | Foto Zoo Plzeň

Štítky ČR, příroda, zoo, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.