Senioři mají sice v domovech zajištěnou péči, kolikrát jim ale chybí někdo, kdo by si s nimi jen tak popovídal. I to byl důvod, proč vznikl projekt pod hlavičkou Nadace Českého rozhlasu Návštěvy POTMĚ. Tato služba, kterou zprostředkovávají čistě nevidomí lidé, funguje napříč republikou. Společné chvíle se seniory tráví v Plzni Jaroslava Češková a její kolegyně Martina Půtová. Zároveň se věnují také dětem a navštěvují příměstské tábory, kde se snaží vysvětlit, jak se žije bez zraku.
Do zařízení chodí Jarka s Martinou společně. Každá má své zájmy a tím pádem i své klienty. S nimi si pak povídají o cestování, knížkách nebo o tom, jak se žije se se zrakovým postižením. Návštěvy obohacují obě strany. Senioři se mají s kým popovídat, návštěvníci se naopak dozví příběhy a zážitky z doby, které sami nemohli zažít. Zahrát si spolu mohou i společenské hry nebo si pomazlit asistenčního psa.
„Když projekt začínal, tak šlo hlavně o seniory. Později jsme zjistili, že ohledně zrakového postižení tady není skoro žádná osvěta a je to takové společenské tabu, tak jsme se rozhodli, že chceme dělat také akce pro školy i příměstské tábory,“ vysvětluje Jarmila Češková, která kvůli nemoci přišla o zrak.
Společně s kolegyní strávily loňské léto v plzeňské zoo, kde pořádaly akce pro děti. Tento rok spolupracují se projektem Věda nás baví. Plány už mají i na příští letní prázdniny, síly spojí s příměstským táborem, který pořádá bazén Slovany.
Zrakově postižení návštěvníci jsou lidé různých profesí. Najdete mezi nimi sociální pracovníky, hudebníky, pedagogy nebo hudebníky. Témat k probrání je tak je více než dost. Jednotlivé medailonky návštěvníků mohou lidé najít na webových stránkách projektu.
„Pořádáme workshopy, které trvají zhruba hodinu a půl. Je to o tom, jak se žije se zrakovým postiženým. Je to hodně interaktivní a děti jsou celou dobu zapojené. Zkouší si například chůzi s holí a klapkami na oči. Je to dělané hravou formou, hádají různé předměty po hmatu. Má to velký ohlas. Objevili jsme v Plzni úžasné místo u bazénu na Slovanech, kde je v parku taková otevřená divadelní aréna a tam je to výborné. Jsme tam jsme každý čtvrtek dopoledne,“ říká nadšeně Jarka.
Život ve velkém městě je plný překážek. Je tam rušná doprava, davy lidí, samé schody nebo překážky na cestě jako jsou takzvaná reklamní áčka před obchody. Plzeň je v tomto ohledu jiná, alespoň podle zkušení paní Jarky. Sama bydlí nedaleko západočeské metropole a často proto využívá vlakové spojení.
Kvůli koronaviru nebylo možné se osobně setkávat. Proto také vznikla služba Návštěvy na telefonu.
„Když přijedete do Plzně a jste zrakově postižení, tak se ti lidi chovají úplně úžasně. Kolemjdoucí, řidiči MHD i průvodčí ve vlaku. Ve srovnání s Prahou je to něco úplně jiného. Lidé jsou tady ohleduplní, zeptají se, jestli nepotřebujeme pomoc a podobně. V té Praze jdete s holí a se psem a najednou jde před vámi člověk s telefonem a zastaví se těsně před vámi. Ten pes nestačí zareagovat, takže do něj lehce drcnete a on vás ještě seřve, že máte koukat na cestu. To opravdu nevymyslíte,“ říká teď už se smíchem Jarka.
Výborné zkušenosti má i samotný projekt s vedením města, které ho už druhým rokem podporuje. „Jsme projekt, kde si to celé vedeme my – zrakově postižení. Nemáme tam jediného v uvozovkách zdravého člověka a každá koruna je dobrá. Nemáme dotace z EU a nic takového. Plzeňský magistrát nás už druhým rokem podporuje takovým způsobem, že mám poskytl plné dotace na to, aby domovy v Plzni měly naše služby zdarma a nemusely to hradit, což je pro nás úžasná zpětná vazba, že svoji práci děláme dobře,“ říká závěrem Jaroslava Češková.
Návštěvy POTMĚ je služba neziskové organizace Spolu s vámi, z.ú., která se dnes týká na 300 tisíc lidí pečujících o blízkého seniora. Projekt inovuje podporu domácí péče o seniory, zaměstnává zrakově znevýhodněné lidi, kteří vrací seniorům radost do života a zároveň pomáhájí pečujícím v produktivním věku, lépe slaďovat pracovní a rodinný život. Také se snaží šířit osvětu mezi dětmi i dospělými.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.