pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Plzeň zvažuje, že by lidé mohli získal využitelné věci ze sběren

Městská odpadová firma Čistá Plzeň zvažuje, že by méně movitým občanům nabízela zachovalé věci, které lidé nosí do sběrných dvorů a které by nabídli ostatním k dalšímu využití. Týká se to například nábytku, nádobí, televizorů nebo jízdních kol. Podobný model funguje v Brně, kde město kvůli tomu založilo nadaci. Drobné příspěvky, které lidé za použité věci podle sazebníku zaplatí, jdou pak na speciální konto a využijí se na veřejně prospěšné účely. Novinářům to řekl Otakar Horák, ředitel firmy Čistá Plzeň, která zajišťuje pro město svoz odpadů.

Podle Horáka hlavním důvodem, proč to Plzeň zatím nemůže vyzkoušet, je fakt, že v žádném ze sběrných dvorů nemá prostor. "Na to musí být hala, kde by se věci mohly uskladnit a vydávat. Pokud by to město chtělo, tak až se jednou bude revitalizovat sběrný dvůr v Jateční, tak za ním je volný prostor," uvedl.

Zástupci firmy se byli podívat v Brně a vypracovali pro město zprávu. Halu s využitelnými věci by musel obsluhovat školený personál.

"Máme to připravené, promyšlené, věděli bychom, co a jak, ale nejsme to schopni teď zrealizovat," uvedl náměstek Čisté Plzně Jan Šneberk. Podle něj by se musela založit nadace jako v Brně. "Víme, jak to tam dělají, řekli jsme si, jak by to šlo u nás, ale zatím na to nejsme technicky a provozně připravení," uvedl.

V Brně mají některé sběrné dvory vyčleněné místo na věci, které lidé přinesou a u nichž řeknou, že by se daly ještě využít. Podle Šneberka by to pomohlo také tomu, aby se věci ve sběrných dvorech nerozkrádaly.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, odpady, sociální, správa, firmy, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.